Brazilci protestují proti jízdnému | E15.cz

Brazilci protestují proti jízdnému

Brazílie
Brazílie
• 
ZDROJ: Reuters

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdražení jízdného autobusů v Sao Paulu o necelé dvě koruny vyvolalo největší protesty v Brazílii za dvě dekády. Demonstrace od počátku měsíce postupně narůstají. V pondělí ulicemi velkých měst pochodovalo na dvě stě tisíc lidí, kteří jsou už dlouho nespokojeni s velkým růstem cen a nízkou úrovní služeb.

Brazílie je v poslední době známá obrovskými stavebními investicemi. V příštím roce ji totiž čeká mistrovství světa ve fotbale, o dva roky později olympiáda. Kontrast mezi novými monstrózními stavbami a zanedbanými veřejnými službami však obyvatele země dráždí. „Utrácejí miliardy dolarů za stadiony a na vzdělání a zdravotnictví nejde nic,“ postěžovala si Reuters mladá demonstrantka v Sao Paulu. Vyjádřila tak postoj rozmáhající se střední třídy, která chce posílat potomky na univerzity a mít další prospěch ze svých daní.

Odborníci však podotýkají, že veřejné finance nezatěžují jen přípravy na významné události, ale také velké náklady na státní aparát, příspěvky vysokému počtu chudých rodin a velmi brzký odchod Brazilců do penze.

Za obrovskými výdaji přitom zaostává výkon brazilské ekonomiky, který byl na vrcholu v roce 2010. Tehdy HDP vzrostl o 7,5 procenta. Poté ale tempo zvolnilo a vládní sliby o opětovném návratu kondice se neplní. Brazílie, těžící z vývozu komodit a průmyslových výrobků, se totiž postupně stala drahou zemí se silnou měnou, což negativně ovlivnilo její konkurenceschopnost.

„Brazílie zřejmě prodělá třetí rok skromného hospodářského růstu, HDP v roce 2013 zřejmě stoupne pouze o 2,5 procenta,“ uvedla před několika dny agentura Standard & Poor’s. Někteří komentátoři se proto v poslední době zlomyslně ptají, jestli zkratka BRIC pro skupinu vlivných rozvíjejících se zemí zahrnuje B jen proto, aby lépe zněla.

Prezidentka Dilma Rousseffová si navíc nedokáže poradit s byrokracií a nepotismem ani s vysokou kriminalitou v ulicích, což jsou další důvody nespokojenosti Brazilců.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.