Brazílie kvůli korupci zatkla jednoho ze svých nejbohatších finančníků

André Esteves na byznys fóru v Sao Palu (vlevo)

André Esteves na byznys fóru v Sao Palu (vlevo) Zdroj: Ericsson via Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Lídr senátorů vládní strany a jeden z nejbohaších finančníků v Brazílii byli ve středu zadrženi v korupčním skandálu státní ropné firmy Petrobras, který již od loňska ovlivňuje brazilskou politiku i veřejný život.

Příkaz k zadržení předáka senátorů vládnoucí Strany pracujících Delcidia Amarala a šéfa největší soukromé investiční banky Andrého Estevese vydal brazilský nejvyšší soud kvůli podezření, že mařili vyšetřování jednoho z největších korupčních skandálů v historii země.

Policie po středečním zatčení obou mužů zveřejnila nahrávku, ze které vyplývá, že se Amaral pokoušel zamezit tomu, aby již dříve uvězněný bývalý šéf mezinárodní divize Petrobrasu poskytl úřadům žádné důkazy proti němu či Estevesovi. Na oplátku měl být podle médií jednomu z předních představitelů firmy zařízen útěk z Brazílie do Evropy.

Aféra výrazně otřásla popularitou prezidentky Dilmy Rousseffové a stala se jedním z hlavních problémů, kvůli němuž statisíce lidí v ulicích volaly po jejím odstoupení

Senát na mimořádném zasedání soudní návrh na stíhání Amarala podpořil. Amaral je dalším z předních politiků zasažených skandálem po předsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhaovi, který byl letos obviněn z přiejtí mnohamilionového úplatku a převodu nelegálně získaných peněz do zahraničí.

Podle vyšetřovatelů dosahuje celková výše úplatků v této aféře téměř k miliardě dolarů (přes 20 miliard korun) a část peněz prý končila na účtech vládnoucí strany.

Aféra výrazně otřásla popularitou prezidentky Dilmy Rousseffové a stala se jedním z hlavních problémů, kvůli němuž statisíce lidí v ulicích volaly po jejím odstoupení. Sama politička z ničeho oficiálně obviněna nebyla a popírá, že by o aféře věděla. V poutech se z lidí jí blízkých ocitl například pokladník její strany.