Breivik je trestně odpovědný, potvrdili lékaři | E15.cz

Breivik je trestně odpovědný, potvrdili lékaři

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová lékařská zpráva považuje norského atentátníka Anderse Behringa Breivika, který loni v létě v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya zabil 77 lidí, za trestně odpovědného. Oznámily to norské úřady.

Podezřelý tak může být potrestán i vězením, rozhodne-li o tom soud. Předchozí listopadová zpráva Breivika označila za nesvéprávného, za což mu hrozila doživotní internace na psychiatrii.

Také čtěte:

Breivik chce okamžitě z vazby

Soud s Breivikem má začít 16. dubna a trvat deset týdnů. Hrozí mu 21 let vězení, případně doživotní umístění na psychiatrii. Nový psychiatrický posudek podle norského tisku poskytne soudu větší prostor při posuzování této kauzy a při rozhodování, zda by Breivik měl za své činy pykat ve vězení, nebo se podrobit ústavnímu léčení.

AFP v této souvislosti připomíná, že nejnovější posudek je stejně jako ten listopadový nezávazný a že má soudu sloužit výhradně jako poradní a pomocný dokument. Soud se však oběma posudky bude zabývat. Záleží totiž jen na soudcích, zda Breivika nakonec označí za trestně odpovědného.

Fotogalerie z únorového soudu

Novou zprávu o psychickém stavu atentátníka si soud vyžádal poté, co první posudek vyvolal širokou kritiku veřejnosti. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno o tom, že by Breivik měl být souzen. Nová zpráva psychiatrů Terje Törrisena a Agnar Aspaase nepovažuje Breivika za mentálně vyšinutého a nepříčetného a tvrdí, že je za své řádění plně odpovědný. Sám Breivik opakovaně trval na tom, že je duševně v pořádku. Podle obhájců se totiž obává toho, aby byl brán vážně jeho ideologický manifest, který rozšířil v den útoků po internetu.

Breivik se k bombovému a střeleckém útoku přiznal, odmítl ale jakoukoli trestní odpovědnost. Své činy považuje za nutné pro záchranu Norska a celé Evropy před „hrozbou“ muslimů a multikulturalismu. Loni 22. července nejdříve spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí. Poté na ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video