Breivik před soudem: Udělal bych to znovu | E15.cz

Breivik před soudem: Udělal bych to znovu

Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norský atentátník Anders Behring Breivik dnes před soudem hájil své útoky, při nichž před devíti měsíci pozabíjel 77 lidí. Pravicový extremista žádal, aby byl osvobozen, protože prý jednal v sebeobraně. Přestože slíbil s ohledem na oběti útoků zmírnit svou rétoriku, prohlásil, že by své činy spáchal znovu.

Útoky z 22. července byly preventivními útoky na obranu rodilých Norů,“ uvedl obžalovaný v prohlášení, které předčítal více než hodinu. „Jednal jsem v naléhavé situaci jménem svého lidu, své kultury a své země. Žádám proto, abych byl zproštěn viny,“ dodal.

Breivik loni 22. července nejprve odpálil bombu před vládními úřady v centru metropole Osla a vzápětí zaútočil na účastníky letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Zatímco při výbuchu zemřelo osm lidí, na ostrově atentátník postřílel 69 osob.

Breivik dnes zdůraznil, že jeho oběti z Utöyi nebyly „žádné nevinné děti“. „Mládež Norské strany práce je naivní a indoktrinovaná, nebyly to žádné nevinné děti, ale političtí radikálové,“ tvrdil.

Byl to nejpůsobivější útok od druhé světové války, pochválil se Breivik

Masakr označil za „nejpůsobivější politický útok nacionalisty od druhé světové války“. Jednal prý „v zájmu dobra, a nikoli zla“, aby zabránil rozsáhlejší občanské válce. „Zabití 70 lidí může předejít občanské válce,“ konstatoval atentátník s tím, že skončit život ve vězení či zemřít pro svůj lid je „ta největší čest“.

„Nebojím se toho, že bych mohl strávit celý život ve vězení. Narodil jsem se ve vězení a nemohl jsem vyjadřovat své názory. Toto vězení se nazývá Norsko,“ podotkl.

Anders Behring BreivikAutor: CTK

Multikulturalismus a muslimové – podle Breivika hlavní problémy Norska

V úvodní den procesu v pondělí se Breivik ke spáchání útoků přiznal, odmítl ale vinu s tím, že chtěl ochránit Norsko před přílivem muslimů; proto prý zaútočil na vládnoucí stranu, kterou viní z příliš liberální imigrační politiky.

„Ano, udělal bych to znovu, protože zločiny vůči mému lidu ze strany muslimských imigrantů… jsou mnohokrát horší,“ řekl obžalovaný. „Potoky krve prolité muslimy“ již zaplavily evropská města jako Madrid, Londýn či Paříž, dodal Breivik v druhý den jednání, který je stejně jako několik následujících dní vyhrazen pro jeho výpověď.

„Co je to za demokracii, když norský lid nebyl nikdy osloven v referendu na téma přijetí tolika cizinců,“ tázal se Breivik u soudu. „Existuje riziko, že (Norové) budou ve své vlastní metropoli, ve své vlastní zemi v budoucnu menšinou… Jediné, co nám pak zůstane, bude sushi a ploché obrazovky,“ prohlásil.

„Lidé, kteří mě označují za ďábla, mají na mysli, že ďábelský a násilný byl můj čin… Pokud je někoho možné označit za ďábla, pak jsou to sociální demokraté a marxisté, kteří chtějí přetvořit své země v multikulturní společnosti, aniž se přitom zeptali na názor jejich obyvatel,“ řekl.

Anders Behring BreivikAutor: CTK

Soud se snaží zabránit šíření Breivikovy propagandy

Breivik prohlásil, že hovoří jako velitel norského a evropského protikomunistického hnutí odporu a protiislámské organizace templářských rytířů. Prokuratura ale již dříve odmítla, že by taková skupina existovala, a vyjádřila přesvědčení, že Breivik jednal osamoceně.

Předsedkyně senátu Wenche Elisabeth Arntzenová dnes několikrát Breivika přerušila a vyzvala ho, aby své prohlášení zkrátil. „Je pro mne klíčové, abych mohl objasnit důvod a motiv (svých činů)“, odpověděl jí obžalovaný.

Breivikovu výpověď nemají média povoleno vysílat v přímém přenosu, aby tuto příležitost extremista nezneužil pro propagandu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video