Británie zpřísní kontroly v Doveru, s pomocí pro Calais nepočítá

Migranti se snaží dostat do kamionů mířících do Británie

Migranti se snaží dostat do kamionů mířících do Británie Zdroj: ctk

Britské úřady posílí bezpečnostní kontroly v přístavu Dover poté, co se v úterý snažili migranti přebývající v severofrancouzském Calais využít stávky trajektů a dostat se nelegálně do Británie. Británie vytvoří také zcela nový tým pro boj s nelegální imigrací.

Stovky migrantů čekajících v přístavu Calais na šanci proniknout na britské ostrovy se v úterý pokusily ukrýt do nákladních vozů, které kvůli stávce pracovníků trajektové přepravy MyFerryLink zůstaly stát v zácpách na severu Francie. Nefungovala totiž lodní doprava a stávkující zablokovali i tunel pod kanálem La Manche.

Za „velmi politováníhodnou“ označil dnes situaci na severu Francie náměstek britského ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire. Zajištění bezpečnosti je podle něj ale plně v rukou francouzských úřadů. Británie bude nyní směřovat více finančních prostředků na zlepšení kontrol v přístavu Doveru, kam trajekty z Calais směřují, řekl Brokenshire.

Starosta Calais ale obvinil Londýn ze spoluviny na migrantské krizi v okolí jeho města. Britové podle něj nedělají dost, aby přispěli k řešení problému.

Čtěte komentář Lenky Klicperové:

Britská vláda podle zpravodajského webu BBC v dohledné době vytvoří novou jednotku pro boj s pašeráctvím ve Středozemním moři. V devadesátičlenném týmu budou údajně pohraničníci, kriminalisté, imigrační úředníci a státní zástupci.

Část týmu bude spolupracovat s Europolem na Sicílii a část v Haagu, další členové jednotky zůstanou prý v Británii. Hlavním úkolem bude získávání informací o pašerácích a finančních tocích, které jejich činnost doprovází.

V okolí severofrancouzského Calais nyní pobývá asi tři tisíce imigrantů, hlavně z Eritreje a Súdánu, kteří se snaží dostat do Británie. Podle britského ministerstva vnitra se pohraničníkům letos podařilo zabránit ilegálnímu přechodu hranic už přinejmenším v 19 tisících případech. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o více než dvojnásobný nárůst.

Provoz tunelu mezi Británií a Francií byl dnes po úterním výpadku plně obnoven. Zácpy na komunikacích směřujících k tunelu a do přístavu Calais však stále přetrvávají, stejně jako pokusy běženců dostat se do kamiónů.