Británii čeká po volbách politický pat, varuje agentura | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Británii čeká po volbách politický pat, varuje agentura

ČTK

Volební model agentury YouGov zveřejněný dnes nadále v Británii počítá s politickým patem, kdy konzervativci britské premiérky Theresy Mayové nezískají v parlamentu většinu. 

Zatímco středeční analýza ukazovala, že k získání většiny v Dolní sněmovně bude konzervativcům chybět 16 křesel, dnes aktualizovaný odhad hovoří o devíti chybějících mandátech. K volbám jdou Britové za týden.

Analýza YouGov vychází z hodnocení na úrovni jednotlivých volebních obvodů a institut ji bude až do hlasování každý den aktualizovat. Podle aktuálních odhadů konzervativci získají v 650členné sněmovně 317 křesel a opoziční labouristé 235 mandátů. Zbylá křesla pak připadnou menším stranám, jako jsou například liberální demokraté (devět křesel) či Skotská národní strana (47 křesel).

Týden do britských voleb. Byznys utrpí, ať už vyhraje kdokoliv

Pokud jde o získávání sponzorů, vedou si vládní konzervativci výrazně lépe než opozice. Ve třetím týdnu kampaně, tedy od 17. do 23. května, podle dnes zveřejněných údajů volební komise získali konzervativci takřka 3,8 milionu liber (115 milionů korun), zatímco labouristé vybrali 331.500 liber (deset milionů korun), což je jedenáctkrát méně. Celkem pak od začátku kampaně obdrželi konzervativci 9,5 milionu liber (288 milionů korun) a labouristé 3,4 milionu liber (103 milionů korun).

Jestli brexit někoho finančně poškodí, tak ne bohaté

Předčasné volby, které se budou konat 8. června, si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici pro jednání o odchodu země z Evropské unie. V době, kdy záměr uspořádat volby oznámila, průzkumy premiérce slibovaly drtivé vítězství, nynější sondáže ale ukazují, že opoziční labourista Jeremy Corbyn náskok výrazně snížil.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!