Britský parlament si navzdory Mayové odhlasoval rozhodující slovo v brexitu | E15.cz

Britský parlament si navzdory Mayové odhlasoval rozhodující slovo v brexitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britský parlament dnes proti vůli premiérky Theresy Mayové prosadil dodatek k zákonu o vystoupení země z Evropské unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu, jak se rozluce Británie s EU říká. Světové agentury hodnotí výsledek hlasování v parlamentu jako porážku Mayové, která se tak dostává pod tlak i ve své Konzervativní straně.

V 650členné Dolní sněmovně zvedlo pro dodatek ruku 309 poslanců, proti jich bylo 305. Rozhodnutí poslanců znamená, že součástí zákona o brexitu se stane podmínka, že konečnou podobu rozluky musí schválit parlament. Mayová sice v minulosti zákonodárcům slíbila, že budou moci definitivní podmínky odchodu z EU posoudit, součástí zákona to ale nebylo.

"Jsme zaskočeni tím, že parlament pro dodatek hlasoval, ačkoli měl jasná ujištění," uvedl tiskový úřad vlády. "Dodatek nám ale nebrání v přípravě souboru právních předpisů pro odchod (z EU)," dodal tiskový odbor.

Vznikající zákon o vystoupení z EU je základním pilířem legislativy kolem brexitu, který ruší opatření z roku 1972 spojující Británii s EU a zároveň přesouvá existující unijní legislativu do britského práva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video