Britští konzervativci chtějí změnit pravidla pro volný pohyb občanů EU | E15.cz

Britští konzervativci chtějí změnit pravidla pro volný pohyb občanů EU

ČTK

Britská vláda chce změnit pravidla volného pohybu občanů členských států Evropské unie, na příslušných návrzích zatím pracuje. Na okraj výroční konference vládnoucí Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové to prohlásila britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

Britští voliči v červnovém referendu rozhodli, že jejich země Evropskou unii opustí. Mayová uvedla, že oficiální žádost o odchod učiní nejpozději do konce března, pak začnou výstupové rozhovory, které mohou trvat až dva roky.

Vláda Mayové dala opakovaně najevo, že chce mít plnou kontrolu nad přistěhovalectvím, a to i ze zemí EU. V takovém případě by však Londýn podle unijních představitelů ztratil přístup k jednotnému trhu EU, který je založen na čtyřech svobodách, a to na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu.

Ruddová dnes podle agentury Reuters mimo jiné řekla, že vláda své záměry na omezení migrace v souvislosti s očekávaným odchodem z EU konzultuje s podnikatelskou sférou. Ruddová patří k blízkým spojencům Mayové a souhlasí s vládním cílem snížit příliv migrantů ze současných 327 tisíc ročně pod hranici sto tisíc. Tento plán si ale podle ministryně vnitra vyžádá určitý čas.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!