Brusel chce změnit azylovou politiku, dublinský systém nefunguje | E15.cz

Brusel chce změnit azylovou politiku, dublinský systém nefunguje

šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Takzvaný dublinský systém, podle kterého nyní Evropská unie určuje, která země má řešit žádosti o azyl, již nefunguje a je třeba ho změnit. Prohlásil to v Paříži předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Oznámil, že komise předloží návrhy změn nejpozději na jaře 2016.

Dublinský systém tvoří základ unijní azylové politiky. Posuzovat žádosti o azyl podle něj přísluší té členské zemi EU, do které tyto migranti vstoupili jako první. Systém byl již dříve terčem kritiky a v posledních měsících ho oslabují některé státy, které ho v reakci na mimořádnou migrační vlnu přestaly dodržovat.

„V otázce běženců bude nutné, abychom změnili dublinský systém. Již nefunguje. Když nefunguje, tak ho nemůžeme uplatňovat a komise proto vypracuje příslušné návrhy. A to v průběhu jara 2016, pokud možno dříve,“ řekl šéf EK v projevu na konferenci odborníků na ekonomické a sociální otázky v Paříži.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.