Budeme více zbrojit, ohlásila Britům královna | E15.cz

Budeme více zbrojit, ohlásila Britům královna

Britská královna Alžběta a její manžel princ Filip
Britská královna Alžběta a její manžel princ Filip
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Britská vláda bude pokračovat v posilování bezpečnosti, dodrží závazek vůči Severoatlantické alianci předpokládající výdaje na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu a bude na všech úrovních bojovat proti terorismu a radikalizaci společnosti. Dnes to v parlamentu v tradičním projevu o záměrech konzervativní vlády premiéra Davida Camerona oznámila britská královna Alžběta II.

„Budou přijaty nové zákony proti radikalismu a terorismu,“ prohlásila královna v ceremoniálním vystoupení, ve kterém představitele Dolní sněmovny a Sněmovny lordů informovala o krocích „její vlády a jejích ministrů“. Královna, kterou do parlamentu doprovodili manžel princ Philip a syn Charles s chotí Camillou, zdůraznila, že Británie hodlá zůstat celosvětově aktivní. Londýn má zájem na bezpečnosti světa, na udržitelnosti globálního hospodářství i na ochraně životního prostředí.

Alžběta se výslovně zmínila o situaci v Sýrii, kde chce Británie pokračovat v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Královna zdůraznila, že řešení syrské krize a návrat k míru je podle Cameronovy vlády možný jen na základě politického procesu.

Dosažitelnost institucí po celý týden

Za další priority považuje britská vláda investice do technologií a elektronického světa, kde se chce Británie stát lídrem. Cílem je například to, aby každá domácnost měla vysokorychlostní připojení k internetu a aby státní instituce byly pro občany dosažitelné sedm dní v týdnu.

Vláda chce rovněž řešit otázku bydlení, v plánu je výstavba milionu nových bytů a domů, či usnadnit a zjednodušit adopce. Mezi své cíle Cameronův kabinet řadí i boj s dětskou obezitou, ve kterém má pomoci větší zdanění slazených nápojů, nebo reformu vězeňství a vzdělávacího systému.

Tradice slavnostní ceremonie je stará více než pět století a je považována za velkou podívanou a ukázku majestátu. Královna z Buckinghamského paláce odjela do parlamentu v kočáře, ve Sněmovně lordů pak s korunou na hlavě usedla na trůn, ze kterého projev připravený vládou přečetla. Členové Sněmovny lordů jsou povinni královnu vyslechnout v historickém svátečním oděvu, který si mohou vypůjčit, pokud ho ve svém šatníku nemají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.