Budoucnost přístupových jednání s Tureckem je na členských zemích, potvrzuje Evropská komise | e15.cz

Budoucnost přístupových jednání s Tureckem je na členských zemích, potvrzuje Evropská komise

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozhodnutí o zastavení přístupových jednání s Tureckem je na členských zemích Evropské unie, připomněl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. V reakci na nedělní předvolební televizní debatu německé kancléřky Angely Merkelové a jejího vyzyvatele Martina Schulze také řekl, že Turecko nyní dělá "obří kroky pryč od Evropy".

Schinas tak ocitoval týden staré vyjádření předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera před diplomaty EU. "Rád bych, aby občané Turecka pochopili, že je to jejich stávající vláda, která Turecku znemožňuje vstup do EU," připomněl mluvčí Junckerova slova.

Podle Schinase je velmi pravděpodobné, že se předseda Evropské komise Juncker bude vztahům s Tureckem věnovat 13. září ve svém projevu o stavu EU před Evropským parlamentem. Už tuto středu komise plánuje zveřejnit další pravidelnou zprávu o plnění dohody s Tureckem, která loni výrazně omezila migrační tlak na takzvané balkánské trase. Vztahy bloku a Turecka ale ochladly po pokusu o vojenský puč, následné tvrdé reakci Ankary na něj a dalšího postupu stávajícího tureckého vedení.

Schinas poznamenal, opět s odkazem na Junckerova starší slova, že evropská podpora Turecku není bezpodmínečná a neomezená. "V posledních měsících se mnohé stalo a musíme být schopni tyto věci s chladnou hlavou zhodnotit," řekl.

Téma tureckých přístupových jednání, jejichž obnova loni souvisela právě s dohodou o migraci, se výrazně objevilo v neděli, v německé předvolební televizní diskusi. Kancléřka Merkelová v ní konstatovala, že Ankara prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se velkou rychlostí vzdaluje od demokratických zvyklostí. Nikdy prý nebyla pro to, aby země vstoupila do EU a rozhovory podle ní nyní prakticky nepostupují. Někdejší předseda europarlamentu Schulz v debatě rovnou vyzval k ukončení jednání.

Na diskusi dnes reagoval i Erdogan, který Merkelovou obvinil z populismu, zároveň ale uvedl, že doufá ve zlepšení napjatých vztahů mezi Německem a Tureckem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery