Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice | E15.cz

Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice

Budova ČEZ v Sofii
Budova ČEZ v Sofii
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK

Bulharský antimonopolní úřad obvinil jeden z distribučních podniků české elektrárenské společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu dodávek elektrické energie. Informovala o tom agentura Reuters. ČEZ má nyní 30 dní na to, aby se k obvinění vyjádřil.

Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v reakci na zprávu uvedla, že firma v Bulharsku postupovala podle platné legislativy.

„Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení,“ řekla mluvčí. Podle ní ČEZ v žádném případě zájmy investora nepoškodil ani neomezil.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) rovněž za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ chystá arbitráž

Český podnik loni v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur. Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

Akcie ČEZ v posledních dvou letech

Akcie ČEZ v posledních dvou letech Autor: bruner@mf.cz

Na akcie ČEZ nemělo obvinění žádný vliv, během dneška na pražské burze posílily o téměř 1,6 procenta na 446,9 Kč. „Žádný dopad na cenu akcií neočekáváme ani pokud ČEZ nebude schopen bulharskému regulátorovi úspěšně předložit své námitky,“ uvedl hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.