Bulharský Watergate? Exministr vnitra prý odposlouchával politiky | E15.cz

Bulharský Watergate? Exministr vnitra prý odposlouchával politiky

Vůdce bulharských socialistů Sergej Stanišev
Vůdce bulharských socialistů Sergej Stanišev
• 
ZDROJ: Todor Bozhinov - Wikimedia Commons

ČTK

Předák bulharských socialistů Sergej Stanišev obvinil bývalého ministra vnitra Cvetana Cvetanova, že od roku 2009 nechal jeho a další vedoucí bulharské politiky odposlouchávat. Prokuratura již začala toto obvinění prověřovat.

Podle Staniševa nechal Cvetanov odposlouchávat bývalého prezidenta Georgiho Parvanova i současného šéfa státu Rosena Plevnelieva a také opoziční politiky.

Cvetanov reagoval na tento výpad klidně. Prohlásil, že pokud se toto nařčení ukáže jako pravdivé, odejde z politiky. Podle jeho názoru Stanišev dostal úmyslně falešné informace od svých stranických přátel, kteří ho tak chtěli znemožnit. Motivem by mohla být pomsta politiků, kteří nebyli zařazeni mezi kandidáty strany pro nadcházející parlamentní volby.

Předčasné volby se budou v Bulharsku konat 12. května. Cvetanov je volebním lídrem strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova, kterého v únoru donutily odstoupit masové protesty proti chudobě a politickým poměrům v zemi. Protože žádná strana nechtěla sestavit novou vládu, musel Plevneliev rozpustit parlament. GERB je v předvolebních průzkumech těsně před socialisty.

Stanišev ze seznamu kandidátů vyškrtl velký počet veteránů, kteří byli symbolem strany z dob svržení komunistického režimu a celých 20 let seděli nepřetržitě v zákonodárném sboru. Důvodem podle jeho slov je snaha stranu obnovit. To prý ale vyvolalo ve vlastních řadách tichou vzpouru. Sám Stanišev oznámil, že se už nebude ucházet o post premiéra, a navrhl místo sebe bývalého ministra financí Plamena Orešarského.

E15.cz z Bulharska: Nenávist vůči ČEZ opadla, lidé viní systém

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.