Buzek hájí ratingové agentury, dělají jen svou práci | E15.cz

Buzek hájí ratingové agentury, dělají jen svou práci

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek ratingové agentury hájí.
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek ratingové agentury hájí.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ratingové agentury, jejichž činnost ve středu ostře kritizoval předseda Evropské komise José Barroso a další politici, našly svého obhájce. Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse řekl, že “jen dělají svou práci“.

„Neměli bychom zapomínat, že Evropa je největší ekonomickou zónou světa. Proto by bylo dobré, kdyby se i zde etablovala nějaké místní ratingová agentura,“ dodal Buzek s tím, že taková instituce musí být nezávislá a její vznik nesmí zaštiťovat politici.

Debaty o unijní ratingové agentuře oživil ve svém středečním projevu Barroso. „Je zajímavé, že ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy. Ukazuje se, že na trhu existují předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě,“ řekl s tím, že agentury by měly být povolány k odpovědnosti za svůj případný špatný úsudek.

Podle včerejšího vydání evropské verze deníku The Wall Street Journal poskytla Evropská unie největším třem světovým ratingovým agenturám takové množství privilegií, že vytvořila oligopol a dala tím organizacím vliv, který se nyní ukazuje na případu zadlužených států eurozóny. Proto list navrhuje, aby EU zrušila licencování agentur a zavedla volnou konkurenci.

K narušení nadvlády agentur Fitch, Moody’s a Standart & Poor’s vyzval i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Čtete také:

Evropský komisař Michel Barnier, do jehož kompetence spadá regulace trhu, ve středu uvedl, že ratingové by měly ze svého hodnocení vyjmout země, které čerpají pomoc z evropských záchranných fondů. Podle Buzka ale jeho slova nereprezentují názor celé komise.

Agentura Moody’s v úterý srazila úvěrový rating Portugalska o čtyři stupně na Ba2, tedy do spekulativního pásma. Organizace si myslí, že Lisabon bude ještě potřebovat další finační injekci. Fitch a Standart & Poor’s drží hodnocení země na známce BBB-, což je poslední stupeň investičního pásma.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video