Bývalý britský premiér Tony Blair se dostal mezi ikony queer komunity | E15.cz

Bývalý britský premiér Tony Blair se dostal mezi ikony queer komunity

Bývalý britský premiér Tony Blair se dostal mezi ikony queer komunity
Tony Blair
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: World Economic Forum via Flickr

Euro
Jakub Křešnička

Nestal se nejlépe oblékaným Britem, nevévodí žebříčkům nejvíce sexy mužů planety, ani není nejoblíbenějším premiérem Spojeného království. Přesto si bývalý labouristický premiér Tony Blair vysloužil umístění mezi top „gay ikonami“ posledních třiceti let.

Blair se tak zařadil mezi třicítku osobností, jakými jsou například zpěvák Boy George, herec Ian McKellen, zpěvačka Barbra Streisand, či nedávno zesnulá komička Joan Rivers. Výběr vytvořil třicáté výročí slavící magazín Gay Times, jenž do svého publika počítá celkem milion čtenářů a fanoušků na sociální síti Facebook.

„Je to něco, na co jsem velmi hrdý a považuji to za významnou část mého odkazu,“ uvedl v souvislosti s oceněním Blair podle agentury AP.

Možná se nad tím někdo pousměje, ale Blairovi udělá podobný titul zřejmě větší radost, než jiná oslovení, která padají při připomínání jeho role okolo války v Íráku v roce 2003 a následné situace na Blízkém východě. Zvlášť když tam aktuálně kulminuje krize spojená s Islámským státem.

Blairův přínos LGBT komunitě

„Ať máte politické přesvědčení jakékoli, bylo by těžké popřít to, co Tony Blair a jeho vláda udělali pro LGBT komunitu,“ zdůvodnil expremiérovo ocenění editor časopisu Darren Scott a mezi zásluhy expremiéra započítal mimo jiné zákaz diskriminace na pracovišti kvůli sexuální orientaci, právní uznání transsexuálů či zavedení registrovaného partnerství.

Co by leckteří odsoudili za nestoudnou propagaci „homosexualismu“, považují další za zasazení se o rovnoprávnost. Jmenování Tonyho Blaira gay ikonou ale například na sociální síti Twitter vyvolalo podobně překvapenou reakci, jako když před nedávnem získal ocenění za Filantropa roku magazínem GQ. Pořadatelé byli tehdy podezříváni z ironického udělování cen, zvlášť když chvíli po Blairovi převzala ocenění Žena roku Kim Kardashianová.

Nevěrohodná velkorysost Tonyho Blaira

Autor: Euro, Jakub Křešnička
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!