Cameron vyzval parlament ke schválení úderů proti IS v Iráku | E15.cz

Cameron vyzval parlament ke schválení úderů proti IS v Iráku

Cameron vyzval parlament ke schválení úderů proti IS v Iráku
David Cameron
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Britský premiér David Cameron dnes vyzval parlament, aby schválil letecké údery britské armády proti ozbrojencům Islámského státu (IS) v Iráku. Údery podle něj bude třeba vést více let. Ministr obrany Michael Fallon předtím usoudil, že bombardovací kampaň bude trvat dva až tři roky. Parlament má o návrhu hlasovat večer.

„Existuje nějaká hrozba pro britské obyvatele? Odpověď je ano,“ řekl před poslanci Cameron v narážce na útoky islamistů na občany zemí, které bojují proti Islámskému státu. Je ale přesvědčen, že hrozba vůči Britům by byla ještě větší, kdyby se u břehů Středomoří a hranic člena NATO ponechala organizace Islámský stát, která prohlásila, že hodlá útočit na Británii a její občany.

Očekává se, že parlament při hlasování plánovaném na 18:00 SELČ letecké údery bez problémů schválí, upozorňuje agentura Reuters. Návrh už podpořil i šéf opozičních labouristů Ed Miliband.

„Bude to mise, která nezabere měsíce, ale roky. Přesto si myslím, že se na tento krok musíme připravit. Tuto kampaň bude charakterizovat trpělivost a vytrvalost,“ prohlásil Cameron. Opět ujistil, že Irák nebudou nyní okupovat žádné britské ani jiné západní síly.

Šest Tornád

Ministr zahraničí Philip Hammond krátce před zahájením mimořádného zasedání zákonodárců řekl, že počítá pro údery v Iráku se šesti bombardovacími stíhačkami Tornádo, které jsou na základně na Kypru. Stroje vybavené laserem naváděnými bombami a raketami uskutečňují ve své oblasti hlídkové lety a mohou se rychle zapojit do mise v Iráku. Ministr dodal, že v případě potřeby se počet letounů zvýší. Při britsko-francouzské bombardovací kampani v Libyi v roce 2011 nasadil Londýn 18 strojů.

Londýn patří k nejbližším spojencům Washingtonu a přestože Američané zahájili leteckou operaci již před několika týdny, Británie dosud stojí stranou. Cameron ve čtvrtek oznámil, že by se jeho země do akce v Iráku měla zapojit, protože to je v jejím zájmu. Již minulý týden se připojila k úderům Francie.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!