Čech vnikl do domu exprezidenta USA, ochranka si ho všimla až za hodinu | E15.cz

Čech vnikl do domu exprezidenta USA, ochranka si ho všimla až za hodinu

Čech vnikl do domu exprezidenta USA, ochranka si ho všimla až za hodinu
Bývalý americký prezident George H. W. Bush
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: AJ Guel; Wikimedia

David Vagaday

Další chyby Tajné služby Spojených států, která střeží amerického prezidenta a další politiky, odhalila obsáhlá zpráva výboru Sněmovny reprezentantů. Jedním z nově zveřejněných incidentů je i čin nejmenovaného českého občana. Loni na jaře nepozorovaně vnikl do domu exprezidenta George H.W. Bushe a ochrance trvalo téměř hodinu, než to zjistila.

Nedávno vydaná zpráva shrnula na 438 stranách výsledky ročního vyšetřování činnosti Tajné služby. V souvislosti s nevítanou českou návštěvou u Bushů připomíná již známý případ táhnoucí se opravy nefungujícího alarmu v exprezidentově rezidenci.

Službě trvalo přes rok, přesně od září 2013 do konce loňského roku, než její lidé dali bezpečností systém do pořádku. „V důsledku toho na jaře 2014 český občan s prošlým vízem pronikl do nemovitosti a zůstal tam bez povšimnutí skoro hodinu,“ popisuje materiál Výboru pro dohled a vládní reformu dosud neznámé selhání této federální agentury.

Navíc podle serveru Thenewstelegraph.com interní šetření incidentu ukázalo, že v lokalitě se nacházelo několik ozbrojených strážců. Bushovi žijí v texaském Houstonu ve čtvrti West Oaks. Dnes 91letý George H. W. Bush byl prezidentem USA v letech 1989 až 1993.

Bližší podrobnosti o záměrech nejmenovaného Čecha dokument nezveřejnil a české ministerstvo zahraničí o něm nic neví. „Pokud se český občan, který má v zahraničí jakékoli problémy, sám neobrátí na ambasádu, tak ta se o jeho potížích nedoví,“ sdělila mluvčí MZV Irena Valentová.

Agentura v krizi

Rozsáhlá zpráva, která Tajnou službu nazvala „agenturou v krizi“, odhalila, že za posledních deset let bylo celkem 143 průniků či pokusů o ně do střežených objektů. Kromě zmíněné „návštěvy“ českého občana v Bushově domě z dosud nezveřejněných afér popsala třeba kauzu čtyř lidí, kteří si šli zarybařit k rybníku na pozemku viceprezidenta Joa Bidena. Všimli si jich až sousedé, kteří zavolali ochranku.

Mezi nově odhalené bezpečnostních incidenty patří také jeden z loňského září, kdy člověk, který se vydával za demokratického kongresmana Donalda Paynea, prošel při slavnostní večeři ve Washingtonu kolem roztržitého agenta a podařilo se mu promluvit přímo s prezidentem Barackem Obamou. O jeho přímém kontaktu s hlavou státu se původně nevědělo.

„Tajná služba je v krizi a situace se nelepší, ale zhoršuje. Myslím, že prezident je v ohrožení a měl by se do řešení problému osobně zapojit. Opravdu se obávám o jeho bezpečnost,“ prohlásil v amerických médiích předseda výboru, republikánský kongresman Jason Chaffetz.

Nízká morálka

Podle zprávy jsou příčinou špatného stavu agentury významné škrty z roku 2011. Kongres schválil pro Tajnou službu o 165 milionů dolarů méně na roky 2011 až 2013, než požadoval Obama.

Morálka v útvaru je podle materiálu kriticky nízká a přispívá k ohromným ztrátám v počtu personálu. Snižování stavu je také přičítáno systematicky špatnému hospodaření a neefektivním náboru. Loni v září ve službě pracovalo 6367 zaměstnanců na plný úvazek a o rok později to bylo jen 6315 lidí, což je nejméně za posledních deset let.

Skandály Obamovy ochranky
Tajná služba spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Vznikla v roce 1865, má za úkol ochraňovat prezidenta a členy jeho rodiny, viceprezidenta s rodinou, kandidáty na prezidenta, bývalé hlavy státu a další vysoké vládní činitele s jejich rodinami.
Útvar v minulosti čelil řadě skandálů, kvůli nimž loni v říjnu rezignovala jeho šéfka Julia Piersonová. Například ochranka prezidenta Baracka Obamy si během jeho zahraničních cest objednávala prostitutky nebo loni v září bývalý americký voják Omar Gonzales přelezl plot u Bílého domu a pronikl několik desítek metrů do interiéru sídla, než jej ochranka zadržela.
Skandály se ovšem dějí i za nového ředitele Josepha Clancyho. V březnu se nabourali dva členové služby autem do zábran u Bílého domu, když se vraceli z noční pitky. Nejnovější případ se týká příslušníka Obamovy ochranky Lee Moora, který byl obviněn z nabízení sexu nezletilé dívce. Moore v Bílém domě kontroloval doklady návštěvníků a psaním s dívkou si krátil službu. Skandál odhalil tajný policista, který se za dívku pouze vydával.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!