Centrální banky v pohotovosti: čekají, co přinesou řecké volby

Peníze

Peníze Zdroj: profimedia.cz

Přední centrální banky světa – od Tokia po Londýn - jsou připraveny koordinovaně intervenovat, pokud výsledek řeckých voleb silně rozkolísá finanční trhy. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů blízkých skupině G20. Volby přitom nejsou jen v Řecku, souběžně se budou konat i ve Francii a v Egyptě.

„Centrální banky se připravují na koordinovaný zásah, který by znamenal, že poskytnout likviditu,“ řekl zdroj, který je obeznámen s obsahem jednání zahraničních diplomatů a finančních expertů. Totéž později potvrdily další zdroje.
Připravuje se i Japonsko. Přední finanční diplomat Takehiko Nakao upozornil, že Tokio bude rázně reagovat, pokud se investoři začnou masivně zbavovat eura a nakupovat jen ve snaze najít bezpečné útočiště.

Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že Evropská centrální banka je v případě nutnosti připravena dodat do finančního systému další likviditu, aby podpořila komerční banky. „Eurosystém bude nadále poskytovat likviditu solventním bankám, pokud to bude zapotřebí,“ poznamenal Draghi. Eurosystém tvoří ECB a centrální banky v každé členské zemi eurozóny.

Draghi ale opět apeloval na politiky, aby na sebe převzali odpovědnost. „Politické možnosti jsou teď důležitější než nástroje měnové politiky,“ řekl Draghi. Mít společnou evropskou měnu podle něj znamená upevnit základy. Tedy zajistit, že nadnárodní instituce budou mít v každé členské zemi více pravomocí a vliv na finanční i hospodářskou politiku.

Světová likvidita bude tématem summitu G20

Britský ministr financí George Osborne už ve čtvrtek řekl, že britská vláda spolu s tamní centrální bankou budou spolupracovat za využití nových nástrojů měnové politiky. Smyslem je podle něj zabránit nedostatku úvěrů a podpořit finanční trhy v době, kdy je ohrožuje dluhová krize.

Jeden ze zdrojů v USA upozornil, že řecké volby nebudou znamenat definitivní signál toho, co lze ve vývoji evropské dluhové krize dál čekat. Připouští ale, že neobvyklý souběh důležitých voleb hned ve třech zemích je důvodem k obezřetnosti. Centrální banky prý chtějí zajistit, aby finančním systémem vždy protékal dostatek hotovosti.

Připravenost centrálních bank zvýšit objem likvidity se může stát klíčovým tématem pro nadcházející summit G20 v mexickém Los Cabos. Konat se bude začátkem příštího týdne a všeobecně se očekává, že se zaměří právě na dluhovou krizi v eurozóně.