Česko loni ve Štrasburku prohrálo čtyři soudní spory kvůli porušení lidských práv | E15.cz

Česko loni ve Štrasburku prohrálo čtyři soudní spory kvůli porušení lidských práv

Štrasburský Evropský soud pro lidská práva
Štrasburský Evropský soud pro lidská práva
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský soud pro lidská práva loni vydal čtyři rozsudky, ve kterých konstatoval porušení lidských práv ze strany České republiky. Soudcům vadila regulace nájemného, nucený návrat ženy s novorozencem do porodnice, šetření antimonopolního úřadu ve firmě Delta Pekárny nebo to, že stát nepřijal dostatečná opatření k zajištění rodinných vazeb mezi bývalým vězněm a jeho dcerou umístěnou v Klokánku. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou projedná vláda.

Stěžovatelům proti Česku soud v loňských rozsudcích přiznal celkem 9000 eur (247 tisíc korun), přičemž požadovali celkem nejméně 367 tisíc eur (přes deset milionů korun).

V prvním z případů soud rozhodl, že regulací nájemného bez právního základu v letech 2002 až 2006 porušila ČR právo stěžovatelů na ochranu majetku. Zároveň určil, že zatím není připraven stanovit, kolik peněz stěžovatelům přizná jako spravedlivé zadostiučinění.

Nerespektování soukromého života

Další kauza se týkala ženy, která v říjnu 2007 opustila několik hodin po porodu hořovickou nemocnici navzdory nesouhlasu lékařů. Porod byl bez komplikací a dítě zdravé, přesto personál upozornil úřady a matka s dítětem byla na základě předběžného opatření soudu dopravena za policejního doprovodu zpět do porodnice, kde musela strávit další dva dny. Podle soudu, jenž ženě přiznal 3000 eur (82 tisíc korun) na náhradu nákladů řízení, stát nerespektoval soukromý a rodinný život.

Třetí rozsudek uznal, že při šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v sídle Delta Pekáren stát porušil právo na respektování obydlí a korespondence, když si pracovníci úřadu například odnesli kopie některých e-mailů. Společnost argumentovala tím, že část pošty byla soukromé povahy. Soud firmě přiznal na nákladech řízení 5000 eur (137.000 Kč).

Porušení práva na rodinný život

Poslední verdikt vyhověl bývalému vězni, který si stěžoval na porušení práva na rodinný život a který dostane za náklady vynaložené na soudní řízení 1000 eur (27 tisíc korun). Jeho dcera byla po rozvodu svěřena do výchovy matky, která však v době, kdy muž pobýval ve výkonu trestu, zemřela. Dítě putovalo do Klokánku, kam za ním propuštěný otec pravidelně docházel a neúspěšně žádal zařízení i soud o možnost trávit s dcerou víkendy a prázdniny. Dívka později začala otcovy návštěvy odmítat a soud ji svěřil pěstounům.

Zatímco ve čtyřech případech dal soud za pravdu stěžovatelům, další čtyři stížnosti označil za nepřijatelné a třemi rozsudky rozhodl, že Česko Evropskou úmluvu o lidských právech neporušilo.

Jeden případ loni česká vláda vyřešila smírem a muži, který poukazoval na porušení svého práva na spravedlivý proces kvůli odmítnutí ústavní stížnosti, přiznala 4500 eur (124 tisíc korun). V další kauze vydala prohlášení, ve kterém sama uznala porušení úmluvy a přiznala stěžovateli - Svazu klubů mládeže - 4100 eur (113 tisíc korun) za porušení práva na přístup k soudu. Jednu stížnost, která se týkala práva iniciovat zahájení řízení o popření otcovství, vzal stěžovatel zpět tím, že se soudem přestal komunikovat.

Slovensko prohrálo ve Štrasburku další spor o sterilizaci romek

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video