Česko volá po otevření jednotného trhu se službami v EU | E15.cz

Česko volá po otevření jednotného trhu se službami v EU

EU
EU
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko a dalších 11 zemí Evropské unie chce, aby členské země otevřely jednotný trh se službami. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) poslal komisaři pro vnitřní trh Michelovi Barnierovi dopis, v němž volá po posílení jednotného trhu se službami, který přispěje k růstu evropské konkurenceschopnosti. K dokumentu se připojilo také Estonsko, Dánsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Nizozemsko, Švédsko, Slovinsko, Slovensko a Velká Británie.

„Služby představují 75 procent evropské ekonomiky, ale jen osm procent malých a středních podniků je nabízí přes hranice. Hlavním důvodem je fakt, že některé státy stále uplatňují ochranářské bariéry proti podnikům z jiných členských zemí,“ uvedl Kuba.

Dodal, že v době rozkolísané ekonomiky je potřeba tyto bariéry odstraňovat. Česko požaduje, aby všechny členské země zavedly co nejrychleji směrnici o službách a zajistily fungující dvojjazyčná kontaktní místa.

Směrnice o službách měla napříč Evropskou unií platit už v roce 2010. Její hlavní ambicí je zjednodušení procedur spojených s poskytováním služeb v zahraniční, například požadavek na sídlo podnikatele v cílové zemi. Směrnice zavádí jednotná kontaktní místa, která podnikatelům poskytnou kompletní informace o tom, jak mohou svoje služby začít poskytovat v zahraničí. Směrnice i kontaktní místa už v ČR fungují.

Česká republika spolu s dalšími 15 zeměmi EU představuje skupinu obdobně smýšlejících států, které vytvořily neformální skupinu pro podporu růstu ekonomik EU. Hlavním cílem je definovat a odstraňovat překážky, které brání volnému pohybu zboží a služeb a zatěžují podnikatele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video