Českým úřadům se stále nedaří spojit s 26 Čechy v Nepálu | E15.cz

Českým úřadům se stále nedaří spojit s 26 Čechy v Nepálu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Českým diplomatickým úřadům se po víkendovém zemětřesení v Nepálu a okolních zemích stále nepodařilo navázat kontakt s 26 Čechy. V Nepálu je podle posledních informací 226 českých občanů a pohřešováno jich je 24, v Indii jsou nezvěstní dva Češi. Žádné české oběti ani zranění zatím registrováni nebyli.

Velvyslanec ČR v Indii Miloslav Stašek uvedl, že na místě se již zlepšilo mobilní spojení, a české úřady se tak mohou lépe spojit s českými občany v postižených oblastech. Do Nepálu již také přicestovala česká konzulka z Dillí, která společně s honorárním konzulem v Káthmándú nyní pomáhá českým občanům na letišti v nepálské metropoli dostat se zpátky do vlasti.

„Zlepšilo se propojení mobilních sítí, takže jsme občas schopni komunikovat přes mobily s našimi lidmi. Na místo už dorazila česká konzulka, takže s honorárním konzulem (v Nepálu) shromažďují Čechy na letišti a zprostředkovávají jim pomoc, aby se dostali ať už do komerčních letů nebo do speciálů, které tam přistávají, a mohli odcestovat z Nepálu, pokud o to projeví zájem,“ sdělil velvyslanec Stašek.

Podle nejnovější bilance zveřejněné agenturou AP přesáhla bilance sobotního zemětřesení 3300 obětí. V Nepálu připravily otřesy půdy o síle 7,8 stupně o život 3218 lidí, mezi něž ale není započítáno 18 osob, které smetla lavina pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Dalších 61 mrtvých je hlášeno ze sousední Indie, Čína registruje 20 obětí v Tibetu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video