Chameneí: Dohoda o jaderném programu nás pod vliv USA nedostane | E15.cz

Chameneí: Dohoda o jaderném programu nás pod vliv USA nedostane

Chameneí: Dohoda o jaderném programu nás pod vliv USA nedostane
Alí Chameneí, Írán
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Írán se kvůli dohodě o svém jaderném programu nedostane do politického ani ekonomického vlivu USA. Sdělil to íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí a upozornil, že ještě není jisté, zda dohodu schválí parlamenty v Íránu a USA. Dohodu za Írán vyjednal ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, ale konzervativní kruhy kolem Chameneího ji kritizují.

„Lidé si myslí že ta dohoda - a není ještě jisté, zda projde v USA a v Íránu - Írán dostane do vlivu USA. Tomu jsem zabránili a určitě tomu budeme bránit i v budoucnu. Nedovolíme, aby se Írán dostal pod politický, ekonomický ani kulturní vliv Ameriky,“ sdělil Chameneí.

Íránský parlament má o dohodě jednat v nejbližších dnech, americký Kongres o ní bude hlasovat v září. Írán má podle dohody omezit část svých jaderných provozů výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Podle íránských konzervativců dohoda Írán znevýhodňuje.

Chameneí má v Íránu poslední slovo v jaderných otázkách a zatím se nevyjádřil jasně, zda dohodu podporuje, nebo ne. Jeho blízký spolupracovník a šéfredaktor konzervativního listu Kejhán Hosejn Šaríatmadárí o víkendu v listu napsal, že je Chameneí proti dohodě.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!