Čína chce rozhýbat ekonomiku snížením minimálních rezerv bank | E15.cz

Čína chce rozhýbat ekonomiku snížením minimálních rezerv bank

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slábnoucí čínská ekonomika dnes dostala nový impuls od čínské centrální banky. Ta snížila povinné minimální rezervy komerčních bank. Na tento krok pozitivně reagují finanční trhy. Evropské akcie smazaly ztráty a přešly do kladných čísel, kurz eura stoupl a ceny ropy a dalších komodit v nadějích na obnovení podpory ekonomickému růstu v Číně rovněž posílily.

Jeden z nástrojů své měnové politiky Peking uvolnil poprvé po třech letech, aby zmírnil napětí na úvěrovém trhu a podpořil aktivitu ve druhé největší ekonomice světa.

Podíl rezerv největších komerčních bank vůči přijatým vkladům centrální banka snížila o půl procentního bodu na 21 procent. Uvolnila tím peníze, které mohou sloužit k poskytnutí dodatečných úvěrů. Snížení rezerv platí od 5. prosince, sdělila banka.

Čínská centrální banka snížila povinné rezervy naposled v prosinci 2008, kdy ekonomický růst v zemi v důsledku globální finanční krize ochabl. Od loňského října až do poloviny roku přitom Peking měnovou politiku v boji proti rostoucí inflaci zpřísňoval a rezervy se zvýšily celkem devětkrát na rekordní maximum 21,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video