Čína hrozí USA obchodní válkou | E15.cz

Čína hrozí USA obchodní válkou

ČTK

Čína dnes vyjádřila svůj odmítavý postoj k navrhovanému zákonu Spojených států, jehož cílem je přimět Peking, aby umožnil posílení čínské měny. Varovala, že schválení zákona by mohlo vést k obchodní válce mezi oběma zeměmi.

Americký Senát se v pondělí rozhodl zahájit týdenní debatu o legislativě, která by americké vládě umožnila uvalit vyrovnávací cla na výrobky ze zemí, které podporují svůj export podhodnocováním domácí měny.

Čínská vláda uvedla, že takováto legislativa by porušovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a že tlak na zhodnocení čínské měny by oslabil společné úsilí o oživení světové ekonomiky. Obvinila rovněž Washington z politizace globálních měnových otázek.

Řada amerických zákonodárců již dlouhou dobu upozorňuje, že Čína drží kurz domácí měny záměrně na nízké úrovni, aby poskytla domácím výrobcům výhodu na světovém trhu. Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa. Kritici však upozorňují na nebezpečí obchodní války v době, kdy si ji světová ekonomika nemůže dovolit.

Čína opakovaně odmítá obvinění, že její politika je zodpovědná za obchodní nerovnováhu a vysokou míru nezaměstnanosti v USA. Tvrdí, že skutečným viníkem jsou strukturální problémy americké ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Čínská centrální banka dnes upozornila, že navrhovaný zákon „nevyřeší problémy USA, jako jsou nedostatečné úspory, vysoký obchodní deficit a vysoká míra nezaměstnanosti, ale mohl by vážně narušit čínskou reformu měnového režimu“. „Mohl by také vést k obchodní válce, kterou bychom neradi viděli,“ dodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.