Čína míří do Evropy s 300miliardovým fondem. Skoupí dluhopisy? | E15.cz

Čína míří do Evropy s 300miliardovým fondem. Skoupí dluhopisy?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská centrální banka plánuje v rámci snahy o zvýšení výnosů z devizových rezerv vytvořit dva nové fondy, které budou spravovat celkem 300 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). Jeden fond se bude soustředit na investice ve Spojených státech a druhý v Evropě. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj obeznámený situací.

Zpráva vyvolala spekulace o tom, že nové fondy by mohly poskytnout potřebné finance silně zadluženým evropským zemím, a pomoci tak vyřešit dluhovou krizi v eurozóně. Tyto spekulace přispěly k růstu eura i evropských akciových trhů.

Fondy by podle zdroje měly provádět agresivnější investice s vyššími výnosy. Měly by být spojeny s úřadem pro správu devizových rezerv (SAFE), který je součástí čínské centrální banky. O podrobnostech se podle zdroje stále jedná, bylo již ale rozhodnuto ohledně obsazení klíčových postů ve vedení fondů.

Čínské devizové rezervy jsou s objemem kolem 3,2 bilionu dolarů největší na světě. Čínští představitelé v poslední době upozorňují, že hodlají v USA a Evropě kromě běžných nákupů dluhopisů více investovat do konkrétních hospodářských aktivit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video