Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě | E15.cz

Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě

Athény, Řecko (ilustrační foto)
Athény, Řecko (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Dario Susanj via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropští činitelé popřeli tvrzení řecké vlády, podle které už její vyjednávači začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody o uvolnění nových úvěrů. Atény také prohlásily, že jednání mezi nimi, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) jsou v konečné fázi, věřitelé ale významnější pokrok stále nesignalizují. Zprávy z Řecka nicméně vyvolaly na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, akcií i kurzu eura.

„V bruselské skupině začínají procedury vypracovávání dohody na technické úrovni,“ řekl podle agentury Reuters jeden z řeckých činitelů. Dodal, že premiér Alexis Tsipras je kvůli dohodě v neustálém kontaktu s hlavami ostatních zemí eurozóny. Index aténské burzy díky jeho prohlášení vzrostl o 3,55 procenta a širší index západoevropského trhu FTSEurofirst 300 si připsal 1,3 procenta.

V Bruselu od března jednají zástupci Řecka a věřitelské „trojky“ o plánu řeckých reforem a opatření, jehož schválení by Aténám umožnilo do června dočerpat zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dohodnutého úvěrového programu. Bez těchto peněz by zřejmě Řecko nebylo schopno v červnu uhradit splatné úvěry u MMF a skončilo by v platební neschopnosti.

Tsipras: Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince

Tsipras po zasedání ministrů zapojených do jednání řekl, že rozhovory jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ řekl premiér novinářům po zasedání.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis ale v reakci na zprávu z Řecka řekl, že žádná dohoda se ještě sepisovat nezačala. „Pracujeme na takové dohodě velmi usilovně, v takové fázi ale stále nejsme,“ řekl. Ani nejmenovaný zástupce evropských věřitelů nemohl zahájení prací na technické dohodě potvrdit. „Kéž by to byla pravda,“ řekl činitel agentuře Reuters. „Nesmysl,“ řekl na tvrzení řeckých představitelů další zdroj z eurozóny.

Berlín kontruje: Nijak daleko jsme se nedostali

Zástupce německé delegace na začínajícím zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny G7 v Drážďanech řekl, že Berlín je vyjádřeními z Atén překvapen. „Nijak daleko jsme se nedostali,“ řekl německý činitel k vývoji jednání. Informaci z Atén hájil jiný člověk z řecké vlády tím, že dohoda, která se nyní zpracovává, ještě není konečná, ale jen „technická“. V jednáních prý také nastal pokrok, třebaže v některých otázkách shoda stále nenastala.

Atény dávají část viny za zdlouhavá jednání, která trvají už více než dva měsíce, rozporům mezi věřitelskými institucemi - Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a MMF. „Jednáme se třemi rozdílnými institucemi, které mají často protikladné názory,“ řekl Tsipras.

Reuters: čáry, které Atény nechtějí překročit

Reuters podotýká, že dosažení dohody zdržuje snaha Atén lpět na „červených čarách“, za něž Tsiprasova vláda nehodlá ustoupit. Atény zejména nechtějí za žádnou cenu přistoupit na snížení platů státních zaměstnanců a důchodů.

Mluvčí Evropské komise řekl, že v rozhovorech dál přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale také ohledně velikosti řeckého státního sektoru. Podle řeckého činitele nebude technická dohoda obsahovat snižování mezd státních zaměstnanců ani důchodů. Zahrne ale reformu daně z přidané hodnoty a nižší požadavek na přebytek primárního rozpočtu, tedy bez zahrnutí dluhové služby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.