Čínské civilní lodě mají být využitelné pro vojenské účely. Včetně tankerů | E15.cz

Čínské civilní lodě mají být využitelné pro vojenské účely. Včetně tankerů

ilustrační foto lodi
ilustrační foto lodi
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Storeyland; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská vláda přijala nová pravidla, podle nichž musí stavitelé civilních lodí zajistit, aby jejich plavidla bylo možné v případě konfliktu využít armádou. S odvoláním na čínské sdělovací prostředky o tom dnes informovala agentura AFP.

Tato pravidla vyžadují, aby pět kategorií lodí včetně tankerů bylo upraveno tak, aby mohly sloužit „potřebám národní obrany“. Díky tomu bude moci Čína „přeměnit značnou část své civilní flotily ve vojenskou sílu“, napsal čínský tisk.

Ke konci loňského roku měla Čína asi 172 tisíc civilních lodí. Náklady na úpravu do požadované podoby bude financovat čínská vláda, dodal tisk. Čína v posledních letech neustále posiluje své vojenské námořnictvo. V roce 2012 získala první letadlovou loď a zvýšila také počet ponorek i dalších plavidel.

Neustále se zvyšující náklady na armádu přicházejí v době, kdy Peking čím dál tím hlasitěji prosazuje své územní požadavky ve sporných oblastech Východočínského a Jihočínského moře, na něž si dělá nárok i několik dalších asijských zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video