Co s migrační krizí? EU zkusí najít odpověď na summitu | E15.cz

Co s migrační krizí? EU zkusí najít odpověď na summitu

Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hledání vhodné podoby evropské reakce na migrační krizi bude dominovat čtvrtečnímu a pátečnímu summitu Evropské unie v Bruselu. Návrh Evropské komise, aby se 40 tisíc osob žádajících o azyl v Itálii a v Řecku rozdělilo mezi další členské země podle kvótového systému, lídři zemí unie nepodpoří. Otázkou tak je, jakým způsobem se nakonec do výsledků jednání premiérů a prezidentů evropské osmadvacítky promítne trvající snaha pomoci oběma jmenovaným zemím zvládat nynější migrační vlnu.

Část členů EU už od května velmi jednoznačně odmítá návrh komise povinně rozdělit v příštích dvou letech mezi ostatní unijní země celkem 40 tisíc Syřanů a Eritrejců, kteří o azyl požádali v Itálii a v Řecku. Je mezi nimi i Česká republika, spolu se státy visegrádské čtyřky a dalšími východoevropskými a pobaltskými zeměmi.

Uprchlíci mají být podle návrhu komise rozděleni do jednotlivých zemí v závislosti na počtech jejich obyvatel, ekonomickém výkonu či v minulosti udělených azylech. Samotný způsob výpočtu kvót se ale nelíbí ještě dalším unijním státům.

„Kvóty jsou mrtvé,“ shrnul dnes postoj členských zemí lakonicky jeden z informovaných diplomatů.

Kvóty řada zemí odmítá

Mnoha hlavním městům osmadvacítky navíc vadí, že komise přišla s myšlenkou povinného přerozdělování migrantů jen pár týdnů poté, co dubnový mimořádný summit EU k migraci zdůraznil přesně v této věci potřebu dobrovolného postupu.

Za neprůchodnou má myšlenku povinných kvót také stálý předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. S jeho názorem dobře obeznámený představitel dnes novinářům řekl, že ani podle Tuska nápad nemá naději na úspěch.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek spolu s kolegy z dalších zemí v úterý odmítl dopředu připravený návrh závěrů pro summit. Text „šalamounsky“ hovořil o potřebě ve dvou letech přesídlit z Itálie a Řecka komisí navržených 40 tisíc osob, předpokládal ale také odklad debaty o způsobu, jakým to udělat. Rozhodnout se mělo do konce července, nejspíš jen při jednáních na ministerské úrovni. O novém znění textu, který by měli premiéři a prezidenti schválit, se tedy musí dál vyjednávat.

Sobotka: Přijmeme migranti jen dobrovolně

Český premiér Bohuslav Sobotka na summitu oznámí připravenost české vlády „na dobrovolné bázi“ zvýšit počet přesídlovaných osob a realizovat vlastní program přesídlení na základě dvoustranné spolupráce s Itálií a Řeckem. Mohlo by se prý jednat až o stovky osob. Možnost dobrovolného přijetí určitého počtu lidí připouští i slovenský premiér Robert Fico.

Snahou evropských diplomatů nyní zřejmě bude sečíst podobné dobrovolné závazky, se kterými velmi pravděpodobně přijdou i další země osmadvacítky, a dobrat se co nejvyššího čísla, ideálně zřejmě právě oněch 40 tisíc osob.

Otázka „solidární pomoci“ Itálii a Řecku je však jen jednou částí rozsáhlé evropské reakce na migrační krizi. Od počátku roku už Středozemní moře směrem do Itálie a Řecka překonalo přes 105 tisíc lidí, skoro 2000 při cestě zemřely. Evropská unie v pondělí spustila první etapu své vojenské operace zaměřené na sítě pašeráků lidí.

Efektivní návratová politika

Summit by měl zdůraznil význam efektivní návratové politiky, tedy vracení lidí, kteří na azyl právo nemají, zpět do jejich domovských zemí či do zemí, ze kterých se do unie dostali. A významnou roli ve snahách Evropské unie situaci zvládnout má mít také spolupráce se třetími zeměmi, tedy s těmi, odkud se lidé na dlouhou a nebezpečnou cestu do Evropy vydávají.

Schůzka má na programu i další body, například materiál společně připravený šéfy evropských institucí o dalším prohlubování hospodářské a měnové unie. Zabývat se má též evropskou bezpečnostní politikou.

A britský premiér David Cameron by měl své partnery seznámit s představou Londýna, jak chce v budoucích měsících vyjednat „zásadní změnu“ vztahů Británie se zbytkem EU.

Počet uprchlíků na milion obyvatel:

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Počet uprchlíků na 1000 km2.

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video