CVVM: Islámský stát mají Češi za větší hrozbu než dění na Ukrajině | E15.cz

CVVM: Islámský stát mají Češi za větší hrozbu než dění na Ukrajině

Islámský stát ilustrační foto
Islámský stát ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi mají radikalismus spojený s organizací Islámský stát za větší bezpečností hrozbu pro Českou republiku než dění na geograficky bližší Ukrajině. Vyplývá to červnového průzkumu Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM). Islámský stát (IS) cítí jako hrozbu pro Česko 72 procent respondentů, dění na Ukrajině o osm procent méně.

O vývoj situace kolem IS se v současnosti zajímá podle vlastního vyjádření 57 procent občanů ČR, ukrajinský konflikt sleduje o pět procent méně dotázaných. Zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami Islámského státu převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, který CVVM zkoumalo v minulosti.

Blíží se jen zájmu zjišťovanému o takzvaném arabském jaru v březnu 2011 a zájmu o dění v souvislosti s rusko-gruzínským konfliktem o Jižní Osetii v září 2008.

Zájem Čechů o vývoj situace u tzv. Islámského státu a na Ukrajině

Zájem Čechů o vývoj situace u tzv. Islámského státu a na Ukrajině Autor: CVVM
Zdroj: CVVM

Více se o aktivity islámských radikálů a podobně i o dění na Ukrajině zajímají muži než ženy a zájem sílí s rostoucím věkem, zvyšujícím se vzděláním a především s rostoucím zájmem o politiku.

Podle červnových dat společnosti STEM Češi považují za největší nebezpečí pro republiku islámský fundamentalismus, mezinárodní organizovaný zločin a terorismus.

Islámský radikalismus označilo za velké nebezpečí pro Českou republiku 82 procent dotázaných, před čtyřmi lety to bylo 57 procent lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video