Další špatné zprávy ze Španělska: recese a rating bank | E15.cz

Další špatné zprávy ze Španělska: recese a rating bank

ČTK, hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení 16 španělských bank, statistický úřad současně potvrdil, že je země v recesi. Mračna nad zemí, kde je každý čtvrtý člověk bez práce, tak pomalu houstnou. Situace začíná nápadně připomínat Řecko.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení 16 španělských bank. Činí tak v reakci na snížení ratingu Španělska, k němuž sáhla minulý týden. Žádný hodnocený subjekt totiž nemůže mít vyšší rating, než je rating vlády dané země. Nižší rating má nyní 11 finančních ústavů, zatímco v šesti případech agentura snížila výhled.

S&P minulý týden snížila rating dlouhodobých závazků Španělska hned o dva stupně na známku BBB plus. Hodnocení krátkodobých závazků pak agentura snížila na stupeň A-2. Výhled stanovila jako negativní, což znamená, že k dalšímu snížení ratingu ještě může sáhnout.

„Snížení ratingu země má přímé negativní dopady na rating bank, které hodnotíme stejně nebo lépe než rating Španělska, a na většinu bank, jejichž ratingové známky počítají s podporou španělské vlády,“ píše se ve zprávě agentury.

Nižší rating má ode dneška Banco Santander a její součást Banco Espaňol de Crédito (Banesto), dále Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, anebo Banco de Sabadell a Ibercaja Banco. Horší výhled ratingu pak mají ústavy CaixaBank a její mateřská Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona či ústav Bankia a jeho mateřská společnost Banco Financiero y de Ahorros.

Španělsko je zpět v recesi, potvrdila data statistického úřadu

Hrubý domácí produkt Španělska v prvním čtvrtletí klesl o 0,3 procenta, což je o trochu slabší propad, než se čekalo. V meziročním srovnání ekonomika vykázala pokles o 0,4 procenta. Ukazují to předběžné údaje tamního statistického úřadu, který tak potvrdil, že země je zpět v recesi. To už minulý týden ukázala i data centrální banky. Recese se běžně definuje jako dvě čtvrtletí poklesu po sobě.

Za propadem ekonomiky je především pokles domácí poptávky, což je podle ekonomů důsledek hlubokých rozpočtových škrtů a dalších úsporných opatření. Tytéž důvody pak zřejmě způsobí, že španělská ekonomika se bude zotavovat o něco déle, než se čekalo.

Rozsah poklesu HDP za první čtvrtletí je stejný, jako byl o čtvrtletí dříve. Je však nižší, než čekali analytici. V anketě agentury Reuters předpovídali, že se hrubý domácí produkt sníží o 0,4 procenta.

Madrid je pod silným tlakem svých evropských sousedů, aby svou ekonomiku zefektivnil, snížil masivní deficit veřejných financí a stabilizoval bankovní sektor. Na ten pořád ještě doléhá kolaps realitního trhu a s ním spojený růst objemu nedobytných úvěrů. Realitní sektor přitom podle většiny ekonomů ještě nemá to nejhorší za sebou.

Ačkoli za první čtvrtletí španělská ekonomika vykázala meziroční propad o 0,4 procenta, o čtvrtletí dříve ještě rostla. V závěru loňského roku činil její meziroční růst 0,3 procenta. I z tohoto pohledu je ale výsledek lepší, protože analytici i centrální banka předpovídali pokles o 0,5 procenta.

Autor: ČTK, hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video