Dánská terapie pro drogově závislé? Roční pobyt v Karibiku | E15.cz

Dánská terapie pro drogově závislé? Roční pobyt v Karibiku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: heydrienne via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co dělat s mladým chuligánem, který přepadl obchod s nožem v ruce? Dánsko na to má svou vlastní odpověď: Poslat ho na roční cestu po karibské oblasti. Dánské úřady již utratily v přepočtu téměř 150 milionů korun za cesty, při kterých se mladí zločinci a drogově závislí plaví po moři. Úřady program brání, prý nejde o dovolenou, ale o odvykání s velmi přísným režimem.

„Dvakrát jsem vylezl na sopku, mnohokrát jezdil na skútru a byl na výpravách v džungli, i když úplně se mi nepovedlo dodělat si potápěčský kurz,“ popsal dánskému deníku MetroExpress dvaadvacetiletý Christian, který je účastníkem jednoho takového pobytu. Jinak je to i muž, který stál za vyloupením obchodu.

Podle médií strávilo 59 mladých zločinců rok či delší dobu na palubě dvou lodí provozovaných společností Den Maritime Base, která zajišťuje odvykací léčbu. Za každou z nich zaplatili dánští daňoví poplatníci v přepočtu 2,6 milionu korun.

Fleming Olsen z městského úřadu ve městě Frederikssund, které na cestu poslalo 12 mladých, projekt brání. „Karibik možná zní jako exotické místo, ale je důležité zdůraznit, že tady nemluvíme o dovolené,“ uvedl.

Změna prostředí

„Děláme to proto, aby se dostali pryč z prostředí drogové závislosti,“ dodal. Vynaložené peníze brání i starosta města John Schmidt Andersen. A to i přesto, že město by mělo v současné době najít úspory v hodnotě v přepočtu 112 milionů korun.

„Souhlasím s tím, že to vypadá zvláštně. Ale nejde o žádnou okružní plavbu, oni musí plnit určité požadavky. Nezajímá mě, co tam dělají, hlavní je, že cesta splní svůj cíl,“ dodal starosta.

Z Christianova vyprávění to ale příliš nevyplývá. Podle něj bylo jednoduché si během plavby sehnat například marihuanu. „Karibik je pravděpodobně světovou metropolí marihuany. Roste všude a i policie ji na mnoha místech kouří, takže jde jen o to najít na ulici někoho s jointem a koupit si něco,“ popsal.

Henrik Oxlund ze společnosti Den Maritime Base přiznává, že užívání marihuany může být problém, všichni zaměstnanci se prý ale snaží o to, aby k tomu docházelo v co nejmenší míře.

Mladík nabral síly k dalším deliktům

„Ano, měli jsme problémy s jointy. Když jsme je chytili, dostali varování, nebo byli posláni domů, což se v minulosti dělo. Musíte si uvědomit, že jde o velmi problematické mladé lidi,“ dodal Oxlund.

Když se Christian z plavby vrátil, začal znovu obchodovat s drogami a připojil se k pouličnímu gangu jménem AK81. Rovněž Ole Jacobssen z městského úřadu ve Frederikssundu považuje vynaložení peněz na projekt za správný krok.

„Když vyprávíte o tom, že jsou mladí muži a dívky posíláni na dovolenou na jachtu, naprosto rozumím tomu, že to nezní dobře,“ uvedl Jacobssen. „Ale to se neděje, není to dovolená, je tam velmi přísný program,“ dodal. Děti, z nichž většina byla vyloučena ze škol, se pod vedením lektorů vzdělávají a od půl osmé ráno do půl osmé večer pracují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video