Dánsko zavedlo kontroly na německé hranici. Reaguje na kroky Švédska | E15.cz

Dánsko zavedlo kontroly na německé hranici. Reaguje na kroky Švédska

Pasová kontrola na nádraží v Kodani
Pasová kontrola na nádraží v Kodani
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dánsko s okamžitou platností zavedlo dočasné kontroly na hranici s Německem, oznámil premiér Lars Lökke Rasmussen. Kodaň tak prý musela reagovat na obdobný krok Švédska, které nařídilo dopravcům kontrolovat totožnost svých pasažérů mířících do země z Dánska. Kontroly potrvají do 14. ledna.

Hraniční kontroly budou podle Rasmussena namátkové. „Kontrolován nebude každý, kdo přijíždí z Německo do Dánska,“ uvedl premiér. Pro „běžné“ Dány a Němce nebude podle něj překročení hranice představovat problém. „Pokud Evropská unie nedokáže chránit své vnější hranice, bude stále více zemí nuceno zavádět dočasné hraniční kontroly,“ dodal.

Švédsko zavedlo povinnost kontroly totožnosti pasažérů ve vlacích, autobusech a na trajektech z Dánska pod pokutou 50 tisíc švédských korun (téměř 150 tisíc korun). Kromě dopravců opatření od počátku tvrdě kritizovala právě i dánská vláda.

Zatímco Švédsko svou otevřenou politiku vůči migrantům změnilo teprve nedávno pod tlakem více než 160.000 žadatelů o azyl, Dánsko tvrdou azylovou politiku prosazuje už delší dobu. Přísnější postup slíbila už před loňskými červnovými volbami.

Kodaň o svém kroku informovala dnes dopoledne Evropskou komisi, uvedla její mluvčí Tove Ernstová. Eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos o vývoji telefonicky hovořil s dánskou ministryní vnitra Karen Ellemannovou. Podle Ernstové Dánsko své rozhodnutí zdůvodnilo potřebou udržet „bezpečnost a veřejný pořádek“. Komise nyní musí oznámený krok vyhodnotit.

K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Francie či Belgie

Německo dánské rozhodnutí přímo nekomentovalo. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert ale uvedl, že kancléřka se svým dánským protějškem hovořila. Seibert jménem německé vlády rovněž vyzval k evropskému řešení migrační krize a účinné ochraně vnějších hranic.

„Řešení nenalezneme na národních hranicích mezi zemí A a zemí B,“ dodal. Mluvčí ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera varoval, že schengenský systém je v ohrožení.

Loni Dánsko snížilo finanční podporu žadatelům o azyl. Na konci listopadu pak parlament schválil také soubor legislativních změn, které dál zpřísňují azylovou politiku této severské země. Kritiku vyvolal návrh zabavovat migrantům šperky a další cennosti, jejichž prodejem by Kodaň získala prostředky na jejich ubytování, zdravotní péči a vzdělání.

K hraničním kontrolám kvůli krizi přistoupily již i další země v Evropě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Francie či Belgie. Odůvodňují to mimořádnými okolnostmi týkajícími se bezpečnosti a hrozeb terorismu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video