Do Evropy letos přes Středomoří uteklo již 137 tisíc běženců | E15.cz

Do Evropy letos přes Středomoří uteklo již 137 tisíc běženců

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nebezpečnou cestu do Evropské unie přes Středozemní moře za první letošní půlrok podniklo 137 tisíc běženců, což je takřka dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. Vyplývá to ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Každý třetí uprchlík, který se dostal na území jižních zemí Evropské unie, pochází z válkou zbídačené Sýrie.

„Údaje získané z Řecka, Itálie, Malty a ze Španělska ukazují od ledna do června na ohromný, 83procentní nárůst počtu uprchlíků a migrantů překračujících Středozemní moře – 137 tisíc ve srovnání se 75 tisíci za stejné období v loňském roce,“ uvedl UNHCR.

Drtivá většina všech běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu podle OSN vydala kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti. Třetina všech běženců pochází ze Sýrie, druzí nejčastější jsou Afghánci a třetí obyvatelé Eritreje. UNHCR uvádí, že takřka všichni běženci z této trojice zemí splňují podmínky pro status uprchlíka či jiné formy ochrany.

Největšímu přívalu běženců čelí Řecko, kam se letos dostalo 68 tisíc lidí, Itálie hlásí číslo o 500 uprchlíků nižší. Dalšími vstupními zeměmi do EU jsou Španělsko a Malta.

Evropská unie se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video