Do jednání o řešení krize v Sýrii má nově zasáhnout také Írán | E15.cz

Do jednání o řešení krize v Sýrii má nově zasáhnout také Írán

Syrští vojáci
Syrští vojáci
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Mezinárodních diplomatických konzultací k řešení syrské krize se nově zúčastní i Írán, který byl vůbec poprvé na jednání pozván, informuje s odvoláním na americké vládní zdroje agentura Reuters. Další kolo jednání se za účasti ministrů zahraničí USA a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova a také představitelů několika evropských a arabských zemí uskuteční ve čtvrtek ve Vídni.

Již minulý týden v pátek se v rakouské metropoli sešli Kerry, Lavrov a ministři zahraničí Saúdské Arábie a Turecka Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu.

Kerry tehdy dal na vědomí, že chce ke konzultacím přizvat i další státy, bez nichž se řešení syrského konfliktu neobejde. Rusko dlouhodobě zapojení Íránu podporovalo, ačkoli například Saúdská Arábie s pozvánkou pro Teherán nesouhlasila.

Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání má být dohoda o „sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany“. Rychlé shodě ale brání spor o roli autoritářského syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Moskva podporuje.

V Sýrii se bojuje pátým rokem a o život při tom přišlo 250 tisíc lidí. Útěk milionů Syřanů výrazně ovlivnil současnou uprchlickou krizi v Evropě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.