Do Řecka připlouvá výrazně méně migrantů, jejich počet klesl desetinásobně | E15.cz

Do Řecka připlouvá výrazně méně migrantů, jejich počet klesl desetinásobně

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet uprchlíků, kteří připlouvají z Turecka do Řecka, se výrazně snížil. Za posledních 24 hodin dorazilo touto cestou na řecké ostrovy v Egejském moři 68 běženců, o den dříve jich bylo 225. Ještě v únoru byl přitom denní průměr přílivu běženců skoro 2000 osob.

V pondělí začalo Řecko vracet uprchlíky do Turecka na základě dohody EU s Ankarou. První den se návrat týkal 202 běženců, většina z nich byla z Pákistánu a Afghánistánu. V úterý ani dnes se tímto směrem neuskutečnil žádný přesun, další skupina asi 200 migrantů by měla být deportována do Turecka zřejmě až v pátek.

Jako důvod pozastavení deportací uvádí agentury mimořádné zvýšení žádostí o azyl, s nímž se nyní potýkají řecké úřady. Podle regionální guvernérky pro řecké ostrovy v Egejském moři Christiany Kalogirosové totiž teď skoro všichni nově příchozí běženci žádají o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nové legislativy trvá vyřízení žádosti o azyl, včetně odvolání, zhruba devět dní.

Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 53 tisíc uprchlíků

Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připluli do Řecka z Turecka a nepožádali v zemi o azyl, nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka asi 6000 běženců.

Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Přesuny do zemí EU rovněž začaly v pondělí, kdy jen do Německa bylo posláno 78 Syřanů z Turecka. Z řeckých ostrovů do Turecka ale byli v pondělí přepraveni jen dva Syřané.

Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 53 tisíc uprchlíků, kteří se tam nahromadili poté, co země na takzvané balkánské trase začaly v únoru omezovat přechod uprchlíků přes svá území a nakonec cestu uzavřely. Loni přes ni přišel do Evropy přes milion běženců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video