Do Slovinska přišlo rekordní množství uprchlíků. Více než 12 tisíc za den | E15.cz

Do Slovinska přišlo rekordní množství uprchlíků. Více než 12 tisíc za den

Migranti ve Slovinsku
Migranti ve Slovinsku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Slovinska jen za uplynulou noc vstoupilo 6500 běženců, za celou středu jich pak z Chorvatska do této malé dvoumilionové země přišlo přes 12 600. To je podle agentury APA dosavadní rekord. Chorvatsko ohlásilo, že od půlnoci překročilo hranice ze Srbska zhruba 1300 uprchlíků.

Středečních 12 616 běženců, kteří vstoupili do Slovinska, podle APA překonává i počty migrantů přicházejících do Maďarska v září, kdy tamní uprchlická krize vrcholila. Maďarsko ale oplotilo hranice se Srbskem a Chorvatskem, takže uprchlíci nyní na sever Evropy proudí přes Slovinsko.

To tvrdí, že péči o ně a jejich registraci nezvládá, neboť má kapacity na odbavení pouze 2500 migrantů denně. V současné době ve Slovinsku podle ministerstva vnitra zůstává asi 10 300 běženců.

Slovinsko v uplynulých dnech opakovaně obvinilo sousední Chorvatsko, že se nijak nesnaží proud běženců zpomalit a že migranty nijak nekontroluje.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že do Srbska dnes podle vstoupí asi devět tisíc běženců

Chorvatsko, které je sice členem EU, ale není jako Slovinsko součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, oznámilo, že od půlnoci do brzkého dopoledne přišlo ze Srbska 1277 migrantů. V chorvatském tranzitním táboře Opatovac nyní na cestu do Slovinska čeká přes 2600 lidí.

Chorvatské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že do země již od počátku krize přišlo přes 217 500 uprchlíků. Podle DPA se situace na takzvané balkánské migrační trase nijak neuklidňuje a před zavřenou srbsko-chorvatskou hranicí Berkasovo-Bapska čeká dalších 2000 lidí na to, aby mohli v cestě pokračovat.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že do Srbska dnes podle vstoupí asi devět tisíc běženců. Upozornil také na to, že kvůli zábranám, které na balkánské trase vznikají, musí uprchlíci přečkávat chladné noci v Srbsku, Chorvatsku a Slovinsku pod širým nebem. Chorvatsko se již rozhodlo požádat o mezinárodní humanitární pomoc, zájem má o deky, zimní stany, lůžka a ubytovací kontejnery.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video