Dohoda mezi EU a Kyjevem je hotová, zatím ale bez podpisu | E15.cz

Dohoda mezi EU a Kyjevem je hotová, zatím ale bez podpisu

Kyjev, Ukrajina
Kyjev, Ukrajina
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Asociační dohoda mezi Kyjevem a Bruselem je dokončena, ale zatím zůstane nepodepsána. Po summitu EU-Ukrajina to oznámil unijní prezident Herman Van Rompuy. Hlavním důvodem vyčkávání je věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové.

„Doufáme, že kroky k podpisu a ratifikaci asociační smlouvy uskutečníme tak rychle, jak jen to bude možné, ale bude to záležet na politických okolnostech,“ řekl Van Rompuy.

Prezident zdůraznil, že vláda musí rovnoprávně zajistit účast všech uchazečů v parlamentních volbách, které se v zemi budou konat příští rok. Jeho poznámka souvisí s domněnkou kritiků prezidenta Viktora Janukovyče, že pravým záměrem postihu opoziční političky bylo znemožnění její kandidatury.

Ukrajinská média už dříve varovala, že odtažitost Bruselu by mohla vehnat Kyjev do náruče Moskvy. Na brzké uzavření smlouvy naléhal nedávno Evropský parlament, podle nějž může sloužit jako prostředek k nastolení změn v zemi. „Není to pouze dohoda o volném obchodu, ale jde o zásadní legislativní rámec, který může přiblížit Ukrajinu k Evropě,“ zdůraznil v rozhovoru s deníkem E15 eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video