Dohodu o jaderném programu podpořil také významný íránský generál | E15.cz

Dohodu o jaderném programu podpořil také významný íránský generál

Íránská metropole Teherán
Íránská metropole Teherán
• 
ZDROJ: Matthias Blume via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vysoce postavený íránský armádní činitel podpořil nedávno uzavřenou dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Náčelník generálního štábu íránské armády Hasan Fírúzábádí, který má velmi blízko k nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhu Alí Chameneímu, zdůraznil celkem 16 výhod smlouvy. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na íránská média.

Jak poznamenala agentura Reuters, podpora významného generála je velmi důležitá, mezi konzervativními íránskými proudy má totiž dokument množství kritiků. Poslední slovo ve všech státních záležitostech má v zemi ajatolláh Chameneí. Ten se zatím k dohodě veřejně nijak nevyjádřil, již v minulosti ale opakovaně prohlašoval, že podporuje íránské jaderné vyjednávače.

Dohoda s Íránem, uzavřená 14. července, blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.

Zákon musí v Íránu schválit parlament, bezpečnostní rada a nakonec Chameneí. Proti textu se už vyjádřili zástupci vlivných revolučních gard. Nelíbí se jim hlavně ústupky při vývoji balistických raket a nákupu zbraní v zahraničí.

„Ozbrojené složky mají největší obavy z dopadů dohody na íránské obranné schopnosti…, ale tato dohoda a rezoluce Rady bezpečnosti OSN mají mnoho výhod, které kritici ignorují,“ prohlásil generál Fírúzábádí. Žádné bližší podrobnosti o těchto výhodách ale neuvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video