"Dopravní peklo": Londýn ochromila další stávka metra | E15.cz

"Dopravní peklo": Londýn ochromila další stávka metra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýn zažívá další stávku zaměstnanců metra. Média už od rána varují před "dopravním peklem", na sociálních sítích kolují snímky autobusů oblehnutých davy cestujících. Stávka související s plánovaným zavedením celonočního víkendového provozu začala už ve středu večer a skončit má dnes v 19:30 SELČ.

Londýnský starosta Boris Johnson stávku označil za „vydírání“ a prohlásil, že o dalších penězích pro zaměstnance metra nemůže být řeč. S odbory už prý mnohokrát na toto téma jednal. „Co teď ale neudělám, je, že si sednu a budu s nimi vyjednávat - teď, když drží Londýňanům pistoli u hlavy,“ řekl Johnson v rádiu BBC.

Lidé se ráno snažili dostat do práce jinými prostředky, například po železnici nebo lodní dopravou po Temži. Dopravní podnik nasadil 250 autobusů navíc. Podobně jako při předchozí červencové stávce Londýňané zjistili, že populární taxislužba Uber zvýšila ceny 1,8 krát oproti normálu.

Londýnské podzemní dráhy (LU) veřejnosti sdělily, že jejich nejnovější návrh předložený odborářům je zaměřen na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Zahrnuje kromě jiného dvouprocentní zvýšení mezd v letošním roce, příplatek za noční práci ve výši 200 liber (téměř 7800 korun) u řidičů a zvláštní jednorázovou odměnu ve výši 500 liber pro ostatní noční zaměstnance metra - až bude noční služba 12. září zavedena. Odborové organizace ale nabídku odmítly jako nedostatečnou. Poukazují přitom na to, jak hodně bude narušen soukromý život mnohých zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video