Dřív než před koncem roku o brexit nepožádáme, potvrdila Mayová | E15.cz

Dřív než před koncem roku o brexit nepožádáme, potvrdila Mayová

Dřív než před koncem roku o brexit nepožádáme, potvrdila Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Britská premiérka Theresa Mayová pevně usiluje s celou svou vládou o dosažení co nejlepších podmínek pro Británii při jejím odchodu z Evropské unie. Formální žádost o vystoupení z EU proto její vláda nepodá dříve než koncem roku. Prohlásil to prý mluvčí Mayové. Premiérka prý bere tak náročný a složitý úkol s veškerou vážností a zapojuje do jeho plnění celý kabinet, dodal. Aktivace článku 50, kterým budou jednání o brexitu formálně zahájena, tak prý "nenastane před koncem roku 2016".

Reuters oslovil vládu po nedělním článku listu The Sunday Times, který spekuloval, že se kabinet k aktivaci článku odhodlá dokonce až za rok. Proces vystoupení Británie z EU, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, by tak trval ještě déle, než se dosud předpokládalo, a uzavřít by se mohl až koncem roku 2019.

Britská premiérka: Musíme se domluvit mezi sebou, než požádáme o brexit

Důvodem jsou údajně kompetenční spory mezi jednotlivými ministerstvy ohledně příprav brexitu a také volby v příštím roce ve Francii a v Německu, které mohou vést k změnám tamních vlád.

Britští politici už od referenda trvají na tom, že k aktivaci článku 50 unijní smlouvy je zatím nic nenutí a že jde o suverénní rozhodnutí Británie. Ve chvíli, kdy jednání o brexitu skutečně odstartují, budou mít obě strany na domluvení podmínek odchodu a další koexistence dva roky.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud