Důvěra v ekonomiku eurozóny stoupla na nové čtyřleté maximum | E15.cz

Důvěra v ekonomiku eurozóny stoupla na nové čtyřleté maximum

Řecké euro
Řecké euro
• 
ZDROJ: Duncan Hull via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra v ekonomiku eurozóny se v září vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, a to zejména díky rostoucímu optimismu v průmyslu, maloobchodě a ve službách. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise.

Souhrnný index ekonomické nálady v eurozóně v září stoupl na 105,6 bodu ze srpnových 104,1 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2011, kdy jeho hodnota činila 106,1 bodu. Analytici přitom podle agentury Reuters počítali s mírným poklesem indexu.

Evropská centrální banka (ECB) začátkem září snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta. Hospodářský růst by měl ale i tak zrychlit z loňských 0,9 procenta.

Graphical visualization of Eu Business Confidence

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun). Začátkem září signalizoval šéf ECB Mario Draghi možnost rozšíření nákupu dluhopisů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video