ECB dotlačila Irsko k záchrannému programu, odhalil dopis | E15.cz

ECB dotlačila Irsko k záchrannému programu, odhalil dopis

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) před čtyřmi lety hrozila, že odejme podporu problémovým irským bankám, pokud vláda v Dublinu nepožádá o záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukázal to dosud utajovaný dopis, který dnes zveřejnila ECB.

List nese datum 19. listopadu 2010, což je dva dny předtím, než Dublin oficiálně požádal o pomoc, a podepsal jej tehdejší šéf ECB Jean-Claude Trichet. Guvernér se v něm obracel na tehdejšího irského ministra financí Briana Lenihana a sděloval mu, že rada ECB nemůže schválit další úvěry irským bankám, pokud nebude irská vláda žádat o mezinárodní záchranný program.

„Postoj Rady guvernérů je, že pouze tehdy, pokud obdržíme písemný závazek irské vlády…ve čtyřech následujících bodech, můžeme schválit další opatření ELA,“ stojí podle deníku The Wall Street Journal v inkriminovaném dopisu, označeném jako „tajný“.

Irská vláda tehdy již uvolnila masivní částky na podporu irských bank, kterým po kolapsu realitního trhu hrozily těžké ztráty. Problémovým bankovním domům proudily peníze i z irské centrální banky, a to prostřednictvím programu takzvané nouzové likviditní pomoci (ELA). Pro jeho použití byl nutný souhlas Rady guvernérů.

Důrazná opatření v rozpočtu

Trichet požadoval, aby Irsko formulovalo oficiální žádost o mezinárodní finanční pomoc a přijalo zároveň důrazná opatření v oblasti rozpočtové konsolidace, strukturálních reforem a restrukturalizaci finančního sektoru.

Irské banky by bez záchranných úvěrů od irské centrální banky pravděpodobně zkolabovaly, protože neměly prakticky žádný přístup k jiným zdrojům běžného financování, podotkl WSJ.

Lenihan v odpovědi z 21. listopadu Tricheta informoval, že vláda se „dnes rozhodla požádat o přístup k vnější podpoře z evropských a mezinárodních mechanismů podpory“.

Úspěšný návrat na kapitálové trhy

Irsko od EU a MMF dostalo v roce 2010 nakonec slíbeno celkem 85 miliard eur (2,3 bilionu korun). Po letech úsporných opatření země loni v prosinci mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se na kapitálové trhy.

CB dopisy dosud odmítala zveřejnit s poukazem na potenciální nebezpečí, které by to prý mohlo mít na finanční stabilitu před zveřejněním zátěžových testů předních evropských bank. ECB tyto výsledky zveřejnila na konci října.

Brian Hayes: Irsko není jako středomořské ekonomiky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video