ECB opět zvýšila financování pro řecké banky o 900 milionů eur | E15.cz

ECB opět zvýšila financování pro řecké banky o 900 milionů eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA o 900 milionů eur, tedy 24,3 miliardy korun na zhruba 91 miliard eur. "To je částka, která byla požadována," řekl jeden ze zdrojů agentury Reuters. "Nepřekvapilo by mě, kdyby pokračoval růst na této úrovni týden po týdnu," dodal.

ECB o 900 milionů eur zvýšila limit financování také minulý týden. Její krok přišel poté, co Atény souhlasily s reformami a úspornými opatřeními, jimiž věřitelé Řecka podmiňují další finanční pomoc.

Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé. Programu nouzového financování je určen na pomoc bankám, které čelí dočasným problémům s likviditou. Řecké banky se v pondělí po třech týdnech znovu otevřely, výběry peněz z účtu ale zůstávají omezeny a zachována je i řada dalších restrikcí, včetně zákazu převodu peněz do zahraničí.

Atény se začátkem minulého týdne s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Tříletý program má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video