ECB údajně opět zvýšila limit nouzového financování řeckých bank | e15.cz

ECB údajně opět zvýšila limit nouzového financování řeckých bank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru. Neupřesnil však rozsah tohoto zvýšení.

Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů, který podle listu Kathimerini během minulého týdne přesáhl pět miliard eur (136 miliard korun). Vkladatelé vybírají peníze kvůli hrozbě krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, omezit výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec opustit eurozónu.

Ve středu ECB strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA) zvýšila o 1,1 miliardy eur (30 miliard korun) na 84,1 miliardy eur. V pátek pak údajně přikročila k dalšímu zvýšení limitu, a to o 1,8 miliardy eur, píše Reuters. Představitelé ECB jednali o nouzovém financování prostřednictvím telefonické konference. „Rada guvernérů zvýšila limit ELA a uskuteční další telefonickou konferenci, kdykoli to bude zapotřebí,“ řekl zdroj agentury Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video