Egypt: Kontroverzní ústava oficiálně schválena | e15.cz

Egypt: Kontroverzní ústava oficiálně schválena

Jak napsala agentura AP, toto prohlášení vrcholné justiční instance zřejmě dále prohloubí politický spor, kvůli němuž se v zemi protestuje už týden. (Foto ČTK)
Jak napsala agentura AP, toto prohlášení vrcholné justiční instance zřejmě dále prohloubí politický spor, kvůli němuž se v zemi protestuje už týden. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Referendum v Egyptě schválilo novou kontroverzní ústavu. Podle oficiálních výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro základní zákon vyslovilo 63,8 procenta zúčastněných voličů. Hlasovalo se ve dvou etapách - minulé dvě soboty. Účast byla jen 32,9 procenta.

Podle opozice ústava nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Opozice také zpochybňuje průkaznost referenda právě kvůli slabé účasti.

Navrhovatelé ústavy - islamisté z Muslimského bratrstva - doufali, že referendum vyjádří souhlas nezpochybnitelné většiny národa. Nynější výsledek se slabou účastí začíná být označován za nedostatečný, což komplikuje uklidnění egyptské politické krize.

Opozice také tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů. Opozice původně chtěla, aby byl návrh základního zákona přepracován a referendum odloženo. Po četných protestech pak své stoupence vyzvala, aby přišli k urnám a vyslovili se proti ústavě.

Očekává se, že prezident Muhammad Mursí vypíše na začátek příštího roku nové volby, které se budou konat už podle nové ústavy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video