EK řeší, zda v rozpočtových pravidlech zohlednit migrační náklady | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

EK řeší, zda v rozpočtových pravidlech zohlednit migrační náklady

EK řeší, zda v rozpočtových pravidlech zohlednit migrační náklady
předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Evropská komise prověřuje, zda by země osmadvacítky případně mohly finanční náklady spojené s řešením uprchlické krize nezahrnovat do výpočtů spojených s dodržováním evropských rozpočtových pravidel. Po jednání ministrů financí zemí eurozóny to řekl eurokomisař pro měnové otázky Pierre Moscovici.

„Úkolem komise je bdít nad dodržováním Paktu stability a růstu. To dělat budeme, veškerá naše rozhodnutí se budou pohybovat v tomto rámci,“ upozornil Moscovici. Základem je pravidlo, že schodek veřejných financí by neměl překročit tři procenta hrubého domácího produktu a veřejný dluh procent 60 procent.

Zároveň ale podle Moscoviciho platí, že unijní rozpočtová pravidla předpokládají určitá uvolnění v mimořádných situacích. Experti komise nyní proto podle něj analyzují, zda se nynější migrační krize dá mezi takové situace počítat a také, jak případně přesně zhodnotit její ekonomický a finanční dopad na rozpočet členské země.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska zdůraznil, že jakékoliv řešení, se kterým komise případně přijde, musí velmi pečlivě rozlišovat mezi jednotlivými státy. „Musí to být případ od případu, mezi zeměmi jsou v tomto ohledu velké rozdíly,“ upozornil. Zatímco pro některé státy je migrační krize velkou rozpočtovou zátěží, jinde její dopady cítí v tomto ohledu jen slabě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!