EK: Standard & Poor's načasovala snížení ratingu velmi podivně | E15.cz

EK: Standard & Poor's načasovala snížení ratingu velmi podivně

EK: Standard & Poor's načasovala snížení ratingu velmi podivně
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropská unie

ČTK

Načasování snížení ratingu agenturou Standard & Poor's devítce zemím eurozóny je velmi podivné, řekl dnes mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Přišlo podle něj ve chvíli, kdy se objevila řada pozitivních zpráv. Agentura se podle něj také mýlí, že se eurozóna příliš soustředí jen na škrty. "Máme více informací než ratingové agentury," uvedl.

„Myslíme si, že EU společně a členské země eurozóny jednotlivě dělají, co je třeba,“ řekl mluvčí komise. Dodal, že k nezbytným akcím budou přistupovat i nadále. Myšlenka vyjádřená ratingovými agenturami, že Evropa sleduje strategii založenou pouze na pilíři fiskální úspornosti, není podle něj správná.

Standard & Poor's v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti devítce států o jeden až dva stupně. Byly mezi nimi i Francie a Rakousko, které se dosud u této agentury pyšnily nejlepším ratingem. Agentura rovněž 14 zemím udělila výhled negativní, což znamená, že jejich rating může ještě v letošním roce dále zhoršit. Negativní výhled mají s výjimkou Německa i zbývající země eurozóny s nejvyšším hodnocením - tedy Finsko, Nizozemsko a Lucembursko.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!