Ekonomika poroste pomaleji, než jsme čekali, varují Atény | E15.cz

Ekonomika poroste pomaleji, než jsme čekali, varují Atény

Ministr financí Janis Varufakis
Ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda snížila předpověď letošního růstu ekonomiky a čeká nyní jen o něco rychlejší tempo než loňský výkon 0,8 procenta. Plyne to z plánu reforem, který zveřejnilo řecké ministerstvo financí. Ještě v březnu nová levicová vláda odhadovala růst tempem 1,4 procenta a předešlý pravicový kabinet na konci loňského roku v rozpočtu na tento rok předpovídal zrychlení růstu na 2,9 procenta.

Také Evropská komise tento týden výrazně zhoršila odhad řeckého růstu, ačkoli její původní prognózy byly staré jen tři měsíce. V jarní makroekonomické předpovědi komise Řecku na letošní rok předpověděla zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 0,5 procenta, zatímco ještě v únoru čekala 2,5 procenta.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase jedná od svého lednového nástupu s mezinárodními věřiteli o osudu finanční pomoci pro svou těžce zadluženou zemi a po březnové dohodě s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu stále bezvýsledně vyjednává o uvolnění zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Věřitelé požadují od Atén konkrétní a účinný plán reforem a opatření, která navážou na úsporné kroky předešlé vlády a zároveň podpoří obnovení hospodářského růstu. Tsiprasova vláda ale voličům slíbila, že ukončí éru úspor, a snaží se zastavit některé reformy, jako je zeštíhlení přebujelé státní správy a privatizaci.

Plán, který ministerstvo představilo, je podle agentury Reuters všeobecným náčrtem iniciativ pro delší období, nikoli seznamem konkrétních kroků, které vyžaduje eurozóna a Mezinárodní měnový fond. Vláda už v dubnu přišla s podobným dokumentem, který zahrnoval například znovuzavedení kolektivního vyjednávání, podporu zaměstnanosti nebo boj proti šedé ekonomice a korupci.

Tempo růstu řecké ekonomiky

K prognóze růstu vláda uvedla, že předpověď zkomplikovaly nižší vládní příjmy a nejistota ohledně financování. „Odhadujeme ale, že příznivé podmínky pro růst řecké ekonomik přetrvají. Očekává se, že růst HDP v roce 2015 překročí tempo 0,8 procenta z roku 2014,“ uvádí se v dokumentu. Loni řecká ekonomika obnovila růst po šesti letech propadu.

Ministři financí zemí eurozóny by měli na pondělním zasedání zhodnotit pokrok v jednáních mezi Aténami a věřiteli. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem tento týden uvedl, že na tomto zasedání se o dalším financování Řecka kvůli přetrvávajícím rozporům nerozhodne. Také německý ministr financí Wolfgang Schäuble listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekl, že v pondělí konečnou dohodu neočekává. Aténám přitom rychle docházejí peníze a vláda musí peníze k úhradě dluhů sbírat z finančních rezerv místních samospráv a státních organizací.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video