Erdogan je prezidentem. Turecká volební komise potvrdila výsledky | E15.cz

Erdogan je prezidentem. Turecká volební komise potvrdila výsledky

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká volební komise dnes po sečtení všech hlasů potvrdila vítězství dosavadního premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních prezidentských volbách. Podle agentury DPA získal 51,96 procent všech hlasů, a stane se tak prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě.

Šedesátiletý Erdogan, který vládne zemi více než 11 let, zvítězil podle volební komise již v prvním kole voleb. Společný kandidát dvou největších opozičních stran Ekmeleddin Ihsanoglu získal jen 38,33 procent hlasů. Na třetím místě skončil Kurd Selahattin Demirtas se ziskem 9,71 procenta. Volební účast dosáhla 73 procent.

Už v neděli večer prohlásil Erdogan po zveřejnění předběžných výsledků, že národ dal najevo svou vůli. Ohlásil také novou éru národního usmíření. Erdoganův triumf už uznal i nejsilnější opoziční kandidát. Premiér bude nyní muset rezignovat na svou funkci a jmenovat svého nástupce. Funkční období nového prezidenta začíná 28. srpna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.