Erdogan si opět brousí zuby na posílení prezidentských pravomocí | E15.cz

Erdogan si opět brousí zuby na posílení prezidentských pravomocí

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po vítězných parlamentních volbách oživuje plán na posílení svých pravomocí a na přeměnu nynějšího parlamentního politického systému v prezidentský. Jeho mluvčí podle agentury AP oznámil, že vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou Erdogan založil a vedl, se pustí do příslušných návrhů ústavních změn, které pak budou předloženy k posouzení v referendu.

Mluvčí Ibrahim Kalin v této souvislosti připomněl Erdoganův názor, že prezidentský systém umožní Turecku přejít „do vyšší ligy“. AKP získala v nedělních volbách 317 křesel v 550členném parlamentu, což představuje pohodlnou většinu nutnou pro sestavení jednobarevné vlády. Straně ale chybí 13 mandátů k nutným 330 hlasům pro to, aby parlament směl vyhlásit referendum o změně ústavy.

Volby se konaly v Turecku letos podruhé. V červnových volbách se AKP nepodařilo získat absolutní většinu a následně se nedokázala dohodnout na koalici, proto politický pat muselo vyřešit nové hlasování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.